Ludmiła” to szósta płyta  w dyskografii trójmiejskiej formacji Take It Easy, grupy, poruszającej się w stylistyce mainstreamu i swingu, którą pilotuje od siedemnastu lat nestor polskiego jazzu Przemek Dyakowski. Jeśli nie spotkałeś na swojej drodze Przemka Dyakowskiego, znaczy nie znasz polskiego jazzu i „Spirytus Movens” Trójmiasta, Polski i jazzowego świata. Grę na saksofonie zaczął w późnych latach pięćdziesiątych w słynnym zespole Zygmunta Koniecznego w Piwnicy pod Baranami. Debiutował podczas Zaduszek Jazzowych w 1961 roku a po przeprowadzce na Wybrzeże zaangażował się w działalność Klubu Żak ( grał wtedy  m.in w zespole Włodzimierza Nahornego). Był współtwórcą zespołu Rama 111 dokonując nagrań setek godzin archiwalnych z muzyką rozrywkową i jazzową. Uczestniczył w wielu Jazz Jamborees, koncertach w cyklu Jazz w Filharmonii, na festiwalach i w klubach Skandynawii. Grał z jass-manami (Tymon Tymański, Leszek Możdżer) akompaniował gwiazdom (Cab Calloway, Shirley Jones, Steve Allen, Bobby Short). Spotkaliśmy się realizując kilka projektów Ery Jazzu w Trójmieście. Saksofonista prowadzi swój Take It Easy, który tworzą  trójmiejscy muzycy uwielbiający wspólne granie, a działający na co dzień w innych formacjach.  Teraz dla albumu „Ludmiła” zebrał ponownie zacne grono ; Joanna Knitter (śpiew), Artur Jurek (klawisze i Organy Hammonda), Dominik Bukowski (wibrafon), Janusz Mackiewicz (kontrabas), Maks Kreft (perkusja) oraz stały gość – Wojciech Staroniewicz (saksofon), tworzą na scenie niepowtarzalną atmosferę pełną ciepła, humoru i dobrej, swingowej muzyki.

Kiedy w 2020 roku  ukazała się piąta płyta grupy zatytułowana „Ach, to był szał – piosenki Jerzego Dudusia Matuszkiewicza”  album zdobył doskonałe i stal się z pewnością  zachętą do interpretacji kompozycji z lat 50-tych. Tym razem wybór padł na piosenki śpiewane przez fantastyczną, przedwcześnie zmarłą artystkę, Ludmiłę Jakubczak. „Ludmiła Jakubczak, to wokalistka, o której zdecydowanie warto pamiętać – rekomenduję sesję wokalistka Joanna Knitter, która doskonale wtopiła się w nastrój muzyki i śpiewu sprzed lat. Popularna w latach pięćdziesiątych XX wieku, zginęła tragicznie w 1961 roku mając zaledwie 22 lata.  Pozostawiła po sobie wiele pięknych utworów: od zaczynającej jej karierę „Alabamy”, po najpopularniejszy przebój „Gdy mi ciebie zabraknie”.  Teraz , 62 lata po jej śmierci, postanowiliśmy z Przemkiem Dyakowskim przypomnieć niektóre z piosenek tej niezwykłej artystki. Wykorzystując stylistykę swingową, czyli znak rozpoznawczy naszego zespołu, podjęliśmy próbę nadania kompozycjom Jerzego Abratowskiego, Hanny Skalskiej czy Władysława Szpilmana nieco innego koloru, zachowując jednak ogromny szacunek dla oryginałów”.

 Joanna Knitter jest uznaną wokalistką, która działa w wielu muzycznych stylistykach. Jako  wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku (śpiew jazzowy, improwizacja jazzowainterpretacja piosenkiinterpretacja tekstu literackiego z dykcją) jest także doskonałym nauczycielem dla siebie samej. Wokalistka koncertuje na największych festiwalach muzycznych w Polsce i na świecie (od  Gevarenwinkel Blues & Roots Festival i Rawa Blues po Rockabilly Day, Baltic Music Festival czy festiwale jazzowe w Sopocie i Krakowie). Jej dyskografia obejmuje wiele ciekawych albumów, z których  „Jo & Lazy Fellow – My Own Place”, „Przemek Dyakowski: Take It Easy – Swing”, „The Sound of Christmas” ( z Polską Filharmonią Kameralną Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego), ”Love Songs” ( z Leszkiem Kułakowskim), „Aretha”  oraz  albumy z  formacją z Blues & Folk Connection zyskały doskonałe przyjęcie fanów i rekomendujące recenzje krytyków.

Teraz wraz z Take It Easy wokalista wzięła na warsztat przebojowe piosenki śpiewane niegdyś przez Ludmiłę Jakubczak.  Znakomite kompozycje  Władysława Szpilmana, Jarosława Abratowskiego, Jerzego Wasowskiego i teksty Kazimierza Winklera, Agnieszki Osieckiej czy Kazimierza Szemiotha mają się  – nawet  dzisiaj-  znakomicie i wraz z doskonałą muzyką, wciąż robią niezwykłe wrażenie: tworzą  melancholijny, swingowy nastrój, który trudno na co dzień odnaleźć w pędzącym, chaotycznym świecie. Take It Easy znakomicie je odświeżył nadając tym standardom  ( od „ Do Widzenia”, „Dwie szklaneczki wina”, słynnego „Szeptem” po „Wakacje z deszczem” i wielki hit „Gdy mi ciebie zabraknie”) nowego i aktualnego znaczenia.

Dionizy Piątkowski