Do grona artystów, którzy estradowy sukces chcą przypieczętować swingowymi, jazzowymi przebojami dołącza legenda brytyjskiej soul-music, laureat kilku Grammy, charyzmatyczny Seal. To nie tylko nawiązanie do wielkiej, muzycznej tradycji, ale także ambicja pokazania się w „aksamitnym jazzie”. Album “ Standards” został przygotowany z uszanowaniem swingowej i jazzowej tradycji.  Pojawiają się orkiestrowe brzmienia i wspaniali muzycy: Randy Waldman ( pianista który koncertował z Frankiem Sinatrą i Paulem Anką),Chuck Berghofer (basista współpracujący z Ella Fitzgerald i Rayem Charlesem) oraz Greg Fields (perkusista występujący z Quincym Jonesem i Steviem Wonderem). Nad brzmieniem płyty czuwał Nick Patrick ( pracujący m.in. z Tiną Turner oraz Marvinem Gay’em), a także nominowany do Grammy aranżer Chris Walden oraz inżynier dźwięku Don Murray. Oczywiście sesję zrealizowano  w słynnym Capitol Records  w Los Angeles , w tym samym United Studios , w którym swoje największe hity nagrywali – tak bliscy pomysłówi na album Seala –  Frank Sinatra, Dean Martin, Nat „King” Cole.

Seal Henry Samuel ( właściwie także jako Sealhenry Olumide Samuel ) urodził i wychował się w Londynie. Jego rodzice pochodzą z Nigerii i Brazylii. W college’u studiował architekturę, a po jej ukończeniu zajmował się różnymi rzeczami. Był elektrykiem, projektował skórzaną odzież aż wreszcie zaczął występować w londyńskich klubach. Później dołączył do zespołu funkowego Push. Zadebiutował dopiero w 1990 roku na  wspólnym singlu Adamskiego „Killer” , do  którego napisał słowa i zaśpiewał. Jego pierwszy solowy album „Seal” ukazał się  rok później lansując ciekawy przebój  „Crazy”. W ciągu kolejnych sezonów Seal dostarczał kolejne hity  „Fly Like an Eagle”, „Walk on By”,  „Kiss From a Rose ”, „This Could Be Heaven”, „Love’s Divine”, „Amazing”, „The Right Life” ,„A Change Is Gonna Come”, „I Am Your Man”,”„Thank You” i „Secret”.Wokalista współpracował także z Mylene Farmer  (piosenka „Les Mots„), z brytyjskim producentem Jakatta nagrał piosenkę „My Vision”,  zaśpiewał również na płycie Carlosa Santany „Shaman”. Wielkim sukcesem okazała się oczekiwany przez lata album  „Seal IV” z zestawem ciekawych, przebojowych piosenek ze słynnym „Get It Together„. Kolejny album „System” przyniósł hit  „Wedding Day„- nagrany z żoną, modelką Heidi Klum.

Standards” to dziesiąty album w dyskografii wokalisty. Ale także album wymykający się jego dotychczasowej stylistyce. „To album, który chciałem nagrać od zawsze – wyjaśnia Seal. Wychowałem się słuchając muzyki ery Rat Packa, dlatego nagranie tych ponadczasowych utworów było moim życiowym marzeniem. Współpraca z tymi samymi muzykami, którzy występowali z Frankiem Sinatrą i w tym samym studio było najlepszym momentem w mojej karierze” . Piosenki  na “Standards” to głównie klasyczne nagrania  z repertuaru m.in. Franka Sinatry  („Luck Be A Lady”, „I’ve Got You Under My SkinorazIt Was A Very Good Year”), jest także  I’m Beginning to See The Light”  wyśmienicie zaśpiewana niegdyś przez Ellę Fitzgrerald , jest także słynny  „My Funny Valentine” z brawurową, subtelna stylistyką Cheta Bakera oraz hit Niny Simone „I Put A Spell on You” Niny Simone i słynne Love For Sale Cole’a Portera. W wersji „de luxe” dodano – zakładając, że album Seala będzie także świątecznym prezentem –  dwa świąteczne standardy ( Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!iThe Christmas Song”).

Dionizy Piątkowski