Niezwykle kreatywna drogę artystyczna buduje izraelski pianista i kompozytor Shai Maestro, który dla monachijskiej ECM Records staje się ważnym liderem pianistycznych projektów Manfreda Eichera. Najnowszy album „Human” jest doskonałym dowodem elokwentnej muzyki, jaką proponuje ciekawy artysta. O ostatnich sesjach portal  All About Jazz pisał o „ poszukującej lirycznej atmosferze, emocjonalnej elokwencji i wspólnotowej wirtuozerii, która służy muzyce”.

Shai Maestro to jeden z najbardziej obiecujących i utalentowanych pianistów swojego pokolenia. Od czasu swojego debiutu z własnym trio w 2011 roku, pianista ukształtował silną i niepowtarzalną tożsamość osobistą oraz przedstawił niesamowitą płynność muzyczną, czyniąc jego trio jedną z najciekawszych i najbardziej harmonijnych grup współczesnego jazzu, zwłaszcza tych skupionych wokół ECM Records. Shai Maestro zaczął grać na fortepianie klasycznym w wieku pięciu lat i ukończył z wyróżnieniem Thelma Yellin High School of Performing Arts w Givataim w Izraelu. Po zwycięstwie w konkursie National Jazz Ensembles Competition „Jazz Signs” (w 2002 i 2003 roku) oraz po otrzymaniu stypendium z America-Israel Cultural Fundation, Shai Maestro uczęszczał na letni program warsztatów w Berklee College of Music w Bostonie, po czym otrzymał stypendium tej prestiżowej uczelni.

Wraz z kontrabasistą  Avishai Cohenem  i perkusistą Mark’em Guilianą  był pianistą Avishai Cohen Trio , z którym nagrał cztery albumy („Gently Disturbed”, „Sensitive Hours”, „Aurora” i „Seven Seas”). Latem 2010 roku Shai Maestro założył własne trio i nagrał doskonale przyjęty album „Shai Maestro Trio” ( dla francuskiej wytwórni Laborie Jazz Records). Dla francuskiej oficyny trio zrealizowało ( w 2012 roku)  album „The Road to Ithaca”. W dyskografii pianisty pojawiły się kolejne autorskie płyty ( „Untold Stories” z 2015 oraz „The Stone Skipper” nagrany w 2016 roku) a sam pianista stal się „etatowym” laureatem ankiet prestiżowych mediów ( od Down Beat Magazine po  NPR, BBC oraz JazzFM). Shai  Maestro stał się gwiazdą licznych festiwali oraz tras koncertowych, wkroczył w nową fazę swojego artyzmu: sprawił, że trio stało się jedną z najpotężniejszych i najbardziej harmonijnych grup współczesnego jazzu. Przełomowym okazał się kontrakt z monachijską ECM Records, dla której w 2018 roku zrealizował swój pierwszy album „The Dream Thief” w trio ( z izraelskim perkusistą Ofri Nehemy’em i peruwiańskim basistą Jorge Roederem).  Album „Human” pianista realizuje wraz ze swoim trio, ale do zespołu zaprasza także amerykańskiego trębacza Philipa Dizacka. Ekspansywna pianistyka Shai Maestro perfekcyjnie  łączy się z czujnym, improwizowanym podejściem Philipa Dizacka. Piansita konsekwentnie układa wszystkie faktury i skale, by być w swojej muzyce także blisko jazzowej tradycji. Mimo nowoczesnych, autorskich kompozycji pianisty, kwartet proponuje własne podejście do jazzowego standardu  „In A Sentimental Mood” Duke’a Ellingtona, a kompozycja  „Hank and Charlie” staje się hołdem dla wspólnej muzycznej empatii dlaHanka Jonesa i Charliego Hadena.

Dionizy Piątkowski