Akordeon w muzyce jazzowej ma wspaniale tradycje znaczone nie tylko niepowtarzalnym brzmieniem tego instrumentu, ale także znakomitymi popisami wirtuozów ( od Arta Van Damme i po Marca Berthoumieux i Richarda Galliano). Do tego wąskiego, jazzowego grona dołącza polski wirtuoz tego instrumentu – Arek Czernysz.

Brawurową prezentacją talentu wirtuoza i kompozytora jest album „Breath” zrealizowany w autorskim Trio. Akordeoniście towarzyszą dwaj doskonali muzycy: kontrabasista Filip Arasimowicz oraz perkusista Antoni Wojnar. Bohaterem albumu jest nie tylko ekspresyjny akordeonista, ale także jego, niezwykle ciekawe kompozycje. To dość specyficzne, jazowo-ilustracyjne tematy, które wymykają się typowym jazzowych strukturom. Jest w brzmieniu i kompozycjach sporo nawiązań do muzyki klasycznej, etnicznej oraz ilustracyjnej, ale natura jazzu jest tutaj nad wyraz oczywista. Muzycy doskonale pojmują gdzie jest granica miedzy kreatywnym jazzem, a ludycznym ogrywaniem melodii. Może właśnie dlatego album  „Breath” jest ciekawym i świeżym spojrzeniem na jakość dźwięku, brzmienia i samej muzyki. Jeśli do tego dodać perfekcyjne opanowanie instrumentu, jawi się wspaniały jazzowy akordeon godny tradycji największych mistrzów. Muzycy młodego pokolenia, dzięki połączeniu możliwości harmonicznych akordeonu z jazzową sekcją rytmiczną, wypracowali przy tym ujmujące prostotą i wyrafinowaniem, ciekawe brzmienie.

Trio tworzą młodzi gdańscy muzycy: Arek Czernysz  jest absolwentem Katedry Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem wybitnych muzyków, studiując m.in. u  Sławka Jaskułke i Cezarego Paciorka. Od lat jest bardzo aktywnym trójmiejskim muzykiem, chętnie współpracującym z innymi artystami, pojawia się  na klubowych estradach i  festiwalach   ( od  Jazz Jantar w Gdańsku po  Ladies’ Jazz Festival). Perkusista Antoni Wojnar jest jeszcze  studentem Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie perkusji jazzowej i udziela się w wielu zespołach( Arek Czernysz Trio, Dominik Kisiel Exploration Quartet, Almost Jazz Group czy Hollow Quartet). Jest laureatem wielu konkursów jazzowych: w 2017 zdobył nagrodę specjalną dla najlepszego polskiego kompozytora podczas konkursu Film Music Competition na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Transatlantyk, w 2018 roku. współpracował, jako jeden z orkiestratorów, z kompozytorem, laureatem Oscara, Janem A. P. Kaczmarkiem, przy filmie  „Paul, Apostle of Christ”. Kontrabasista Filip Arasimowicz jest także studentem Akademii Muzycznej w Gdańsku. Związany głównie z gdańską sceną jazzową, gra m.in. z Dominik Kisiel Trio, Minim Experiment, Nordwave, The Forest Tuner. Jest laureatem nagrody na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych w Gdyni.

Pod koniec 2016 roku Arek Czernysz, Filip Arasimowicz i Antoni Wojnar założyli Trio, które realizuje głównie autorskie kompozycje utrzymane w stylistyce muzyki jazzowej oraz ilustracyjnej. Arek Czernysz Trio jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów ( Blue Note Poznań Competition 2016, School & Jazz Festival 2017, Jazz Juniors 2018) oraz prestiżowej  z nagrody Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego „Citta di Castelfidardo” we Włoszech w kategorii jazz music.

Dionizy Piątkowski