Antonio Forcione, Seckou Keita i Adriano Adewale Itauna pochodzą z trzech różnych kontynentów – Europy, Ameryki Południowej i Afryki. Wszyscy wirtuozi sami sobie, dorastali w trzech różnych krajobrazach, mówili trzema różnymi językami i tworzyli trzy różne kultury i tradycje muzyczne. Teraz spotkali się w trio AKA i zrealizowali niesamowity „multi-kulti” projekt łączący jazz z włoską canzoną, afrykański rytm i śpiewność kory z rozkołysaniem nastrojów bossa-nowy. Album „Joy” jest radością wspólnego muzykowania.

Włoski gitarzysta-kompozytor Antonio Forcione  jest w trio najbardziej utytułowanym artystą. Koncertuje na niemal całym świecie, jest bohaterem ponad dwudziestu albumów i pojawia się w zespołach gwiazd współpracując z wieloma najwybitniejszymi artystami : od Charliego Hadena i Triloka Gurtu po Angélique Kidjo i Bulgarian Voices. Seckou Keita z Senegalu jest jednym z czołowych wirtuozów gry na kora i artystą realizującym własne projekty, ale także gościem wielu wybitnych muzyków europejskich: od duetu z walijską  harfistką Catrin Finch i Africa Express z Damonem Albarnem po – doskonale przyjęty na europejskich festiwalach -Transparent Water z kubańskim pianistą Omarem Sosą. Brazylijski perkusista i kompozytor Adriano Adewale  współpracował z Bobby’m McFerrinem, Joanną McGregor i Benjaminem Taubkinem oraz komponował muzykę dla wielu orkiestr i teatrów tańca.

Album „Joy” jest nie tylko symbiozą brzmień i dźwięków, ale także doskonałym przykładem przyporządkowanie solowych aspiracji oraz impresji w hermetycznym trio, w którym każdy muzyk jest swego rodzaju przewodnikiem po rwących tematach i kompozycjach. Zgrabne solowe „popisy” perkusisty Adriano Adewale Itauna współgrają z melodyjną korą Seckou Keita, by nieoczekiwanie połączyć się z solowymi impresjami gitarzysty  Antonio Forcione.

Dionizy Piątkowski