The Musical Mojo Of Dr John. A Celebration Of Mac & His Music “  to zapis wyjątkowego koncertu, który odbył się w nowoorleańskim Saenger Theatre 3 maja 2014 roku. Tego wieczoru, Dr. John – legendarny artysta i symbol muzycznego Nowego Orleanu pojawił się na scenie w doborowym towarzystwie wybitnych artystów, aby wspólnie z nimi uczcić 60 lat swojej wspaniałej kariery. Publiczność zgromadzona w Saenger Theatre usłyszała najpopularniejsze piosenki  z repertuaru legendarnego muzyka, ale tym razem zaśpiewane wraz ( lub dla) dostojnego jubilata, przez takie sławy jak: Bruce Springsteen, Jason Isabell, Mavis Staples, Widespread Panic, Ryan Bingham, Sarah Morrow, John Fogerty, a także  muzyków, którzy swoje artystyczne życie związali, podobnie jak Dr. John, z Nowym Orleanem: Allen Toussaint, Irma Thomas, Terence Blanchard, John Boutté, Big Chief Monk Boudreaux, The Dirty Dozen Brass Band, George Porter Jr. ,Cyril Neville , Anders Osborne & Bill Kreutzmann, Aaron Neville, Tab Benoit , Shannon McNally , Dave Malone, Warren Haynes, Chuck Leavell, Ryan Bingham i wielu innych

Z całą pewnością  Dr John ( 20.11.1941 – 6.06.2019)  to jedna z największych ikon amerykańskiej popkultury. Sześciokrotnie odbierał nagrodę Grammy i sześć razy był nominowany. Przyodziany w skórzane coś, co trudno nazwać normalnym odzieniem, wygląda bardziej na tajemnego szamana z nowoorleańskich bagien niż muzyka. W jego przypadku nie sposób oddzielić tych dwóch składników, które w bardzo wyrazisty sposób określają go jako człowieka i jako artystę. Skojarzenia z mistyką bagiennego voodoo są natychmiastowe. Nie ma chyba drugiego artysty tak bardzo wiernego nowoorleańskiej stylistyce. Muzyka amerykańska, muzyka roots, ta rdzennie amerykańska nie rozwinęła by się w tak swobodny i oczywisty sposób gdyby nie Dr John. Kolebką cajun, Mardi Grass i rhythm and bluesa jest właśnie Nowy Orlean ze swym duchowym przywódcą Dr.Johnem.

Dr John znany też jako Dr.John The Night Tripper i Dr. John Creaux. Przydomek Dr John , „Mac” Rebennack nadał sobie , odnosząc się do pewnego haitańskiego szamana i uzdrowiciela voodoo, który trafił na luizjańskie bagna a o którym młody Rebennack Jr. sporo naczytał się w młodości.  Jego pierwszy,ważny album „Gris-Gris” to pełna definicja stylistyki przyszłej legendy amerykańskiej sceny: jazz, rhythm and blues, zydeco i pełna niepokoju rockowa psychodelia. To kwintesencja całej twórczości Dr. Johna. Wszystko czym zajmował się później w mniejszej lub większej mierze odnosiło się do tego albumu. Wydany w 1968 roku przez Atlantic Records znalazł się na liście Rolling Stone’a pośród 499 innych najbardziej wpływowych albumów wszechczasów.

Dr John to niezwykle popularna postać, obdarzona przez innych muzyków najprawdziwszym kultem. To ciągle jeden z najbardziej wpływowych muzyków naszych czasów. To on i Dalajlama otrzymali tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie w Tulane.  W 2007 roku Dr. John dołączył do Louisiana Music Hall Of Fame and The Blues Hall Of Fame. Rok później jego album  „City That Care Forgot” zostaje bluesowym albumem roku a  płyta „Locked Down” otrzymuje Grammy w kategorii Najlepszy Współczesny Album Bluesowy.

Realizując The Musical Mojo Of Dr John. A Celebration Of Mac & His Music”  Dr John nie krył wzruszenia : “…ta noc była wyjątkowa, a każdy ze wspaniałych gości włożył w swój występ całą duszę. Świadomość, że ci wszyscy fantastyczni ludzie byli tam z mojego powodu jest poruszająca”.  Popularny „Mac” uspokoił też swoich fanów, mówiąc, że nie myśli jeszcze o emeryturze: „ pragnę podkreślić, że cały czas jestem w grze i wciąż mam w sobie mnóstwo muzyki”. Po 60-letniej obecności na scenie jego muzyczny zapał zdaje się nie słabnąć.

Dionizy Piątkowski