Gramy Komedę !

W wiarygodnym  i precyzyjnym portalu dyskograficznym Discos, hasło „rosemary’s baby” odnotowano na płytach ponad trzy i pół tysiąca razy, rekordów z  hasłem „komeda” pojawia się blisko  półtora tysiąca ! To niezwykle ciekawa statystyka, gdy uwzględni się, że Krzysztof Komeda nagrał zaledwie kilkanaście autorskich płyt. Cala reszta ogromnej komedowskiej dyskografii obejmuje liczne wznowienia i kompilacje oraz nagrania tzw. ścieżek dźwiękowych do filmów, które swoimi kompozycjami zilustrował wybitny polski artysta. Sensacją jest odnaleziony kolejny, nieznany, materiał z filmowymi kompozycjami Komedy.

Muzyka filmowa Krzysztofa Komedy to niezwykła część twórczości kompozytora: od nagradzanych i znanych filmów („Nóż w wodzie”, „Niewinni czarodzieje”, „Rosemary’s Baby”) po filmy zupełnie dziś zapomniane, które po swojej kinowej premierze niezwykle rzadko wracały na ekrany. Takim obrazem jest „Mam tu swój dom” Juliana Dziedziny, będący kameralnym, obyczajowym studium ludzkich postaw na współczesnej polskiej wsi. Krzysztof Komeda przygotował do tego obrazu równie kameralną, skromną w instrumentacji ilustrację muzyczną. Jakby sam z premedytacją narzucał sobie ograniczenia, szukając w dostępnych barwach najciekawszych współbrzmień, pełnych niepokoju, zadumy i radości. W podobnym nastroju utrzymana była muzyka do poruszającego w fabule wiejska tematykę filmu „Ubranie prawie nowe” Włodzimierza Haupe. Nagrania ścieżki dźwiękowej dokonano w Warszawie w Studio Polskiego Radia na przełomie zimy i wiosny 1963 roku „(Mam tu swój dom”) oraz 11 października 1963 ( sesja do „Ubranie prawie nowe”). Krzysztof Komeda przygotował oraz prowadził różne zespoły instrumentalne, które perfekcyjnie zagrały jego kompozycje.

Michał Wilczyński, rzutki wydawca i szef GAD Records – oficyny fonograficznej specjalizującej się w reedycji archiwalnych nagrań jazzu i rocka – dotarł tym razem do nigdy dotąd nie publikowanych i nieznanych wcześniej sesji Krzysztofa Komedy. Odnaleziono nagrania z dwóch filmów, o których istnieniu nikt nie wiedział. Premierę ma zatem  płyta z muzyką, która na taśmach-matkach przeleżała w archiwum Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu 58 lat ! W 1963 roku Krzysztof Komeda skomponował i wykonał z zespołem ścieżki dźwiękowe do filmów „Mam tu swój dom” Juliana Dziedziny i „Ubranie prawie nowe” Włodzimierza Haupe.   „Mam tu swój dom” ukazuje się w zremasterowanym wydaniu z oryginalnych taśm z archiwum wrocławskiego Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA. W zbiorach tej instytucji znajduje się ponad 10 tysięcy unikatowych kostiumów filmowych oraz niepublikowana muzyka filmowa Wojciecha Kilara, Adama Sławińskiego, Piotra Hertla, Włodzimierza Nahornego czy Jerzego Derfla.

Dionizy Piątkowski