Jak karkołomnym dla jazzu jest puzon wiedzą tylko ci, którzy ten piękny instrument( brzmienie, artykulacja, elegancja) próbowali włączyć do swoich projektów. Grzegorz Nagórski to jeden z najwybitniejszych polskich puzonistów, który jest nadto wirtuozem tego instrumentu ( gra także na eufonium). Puzonista, kompozytor, doktor habilitowany Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Zadebiutował na Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu w 1982 roku z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego w projekcie „Play Monk”. Karierę muzyczną rozpoczął jeszcze podczas studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach (1983-1987) współpracując z zespołami New Coast, After Action Satisfaction oraz Young Power. Po ukończeniu studiów w Katowicach otrzymał stypendium w University of Miami-USA, gdzie w 1993 roku uzyskał Master Degree. Współpracował wtedy z multiinstrumentalistą Irą Sullivanem koncertował z Ray’em Charlesem, Tito Puente, Joe Hendersonem, Michaelem Breckerem, Marią Schneider, Philem Woodsem, Slide’em Hamptonem, Redem Rodney’em. Był także muzykiem słynnej, nowojorskiej orkiestry Charlie Persip Super Big Band.
Po powrocie do Polski w 1996 roku Grzegorz Nagórski kontynuował swoją działalność artystyczną koncertując i nagrywając płyty z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi: Robertem Majewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Wojciechem Staroniewiczem, Kubą Stankiewiczem i Ingą Lewandowską. Rozpoczął również współpracę z Jazz Big Band Graz (Austria) oraz z Bobem Brookmeyer’em ( powstała wtedy płyta “Jazz Big Band Graz Plays Music of Bob Brookmeyer”. W 2007 roku założył swój flagowy kwartet (Paweł Tomaszewski na fortepianie, Andrzej Święs na kontrabasie i Łukasz Żyta na perkusji); rok później zrealizowali album ”Dedication” (nagrodzony Fryderykiem za rok 2009 w kategorii Fonograficzny Jazzowy Debiut Roku).
Album „Dedication” zrealizował w swoim standardowym kwartecie: z perkusistą Łukaszem Żytą, pianistą Pawłem Tomaszewskim i kontrabasistą Andrzejem Święsem. Na „Dedication” Grzegorz Nagórski jest nie tylko trzymającym karb konwencji liderem, lecz także ciekawym kompozytorem całego projektu. Kompozycje odznaczają się melodyjnością, swingującym rytmem, pogodnym charakterem i – wydawać by się mogło – nieskomplikowaną konstrukcją. Choć nie jest to być może zbyt wyrafinowany sposób budowania formy i brzmienia, ale doskonale odnajdujący się w syntezie dzisiejszego, nowoczesnego jazzu. I tutaj Grzegorz Nagórski i jego zespół są mistrzami ! Gra lidera jest zgrabna, lekka, elegancka, pełna umiaru, nie ma w niej zbędnej wirtuozerii, nadmiernego eksploatowania instrumentu , kontrastów dynamicznych czy efektów sonorystycznych. Tylko czasami puzonista stosuje tłumik, co wzmacnia barwę, nastrój i brzmienie całości. Doskonałym jest zdecydowany, mocny, dobrze osadzony dźwięk pianisty, subtelne brzmienie kontrabasu i wtórująca mu perkusja.
W 2011 roku ukazała się kolejna płyta puzonisty „Over & Over”, która otrzymała trzy nominacje do Fryderyka 2012 w kategoriach: Jazzowy Album Roku , Jazzowy Muzyk Roku oraz Jazzowy Aranżer i Kompozytor Roku . Obok pracy z własną formacją, Grzegorz Nagórski współpracuje również z Adam Pierończykiem, i Piotrem Wojtasikiem, z którego zespołem koncertował i w 2013 roku i nagrał płytę „Old Land”. Grzegorz Nagórski należy do ścisłej czołówki polskich puzonistów; jest absolwentem (i wykładowcą) Akademii Muzycznej w Katowicach, stypendystą Florida Atlantic University, dyplomantem jazzu Uniwersytetu w Miami. Od 1996 roku, bez specjalnej konkurencji, wybierany jest najlepszym polskim puzonistą jazzowym w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum). Jest artystą chętnie zapraszanym do współpracy z muzykami polskiego i światowego jazzu. Jest także – co najważniejsze – liderem własnych grup oraz kompozytorem.