z Dionizym Piątkowskim rozmawia Krzysztof Magura

Jest Pan doskonale zaprawiony w bojach promotorem artystów i organizatorem koncertów gwiazd jazzu. Długo można wymieniać tych ważnych dla Pana, ale i słuchaczy muzyków i wokalistów, którzy w ramach cyklu koncertowego Era Jazzu dali u nas koncerty. Sama formuła imprezy w ciągu 7 lat uległa rozszerzeniu…

Od kilku lat całkowicie pochłonął mnie pomysł, który realizuję pod nazwą ERA JAZZU. To rodzaj przedsięwzięcia, którego głównym motywem jest promocja muzyki jazzowej poprzez koncerty najwybitniejszych twórców . Przy czym koncert jest tylko pretekstem , bo obudować go czymś więcej: raz jest to limitowana płyta, luksusowy katalog, album i wystawa fotograficzna; innym razem projekt specjalny, który zdarza się tylko raz, i tylko w ramach Ery Jazzu , np. niepowtarzalny „Penderecki JAZZ”, recitale Ala Di Meoli z Orkiestrą Kameralną Agnieszki Duczmal czy realizowany ostatnio  „Gershwin’s World” Herbiego Hancocka wraz z orkiestrą symfoniczną. Tak na dobrą sprawę, w jazzie tkwię blisko trzydzieści lat; początkowo jako rozmiłowany w tej muzyce fan i kolekcjoner płyt, później jako dziennikarz i publicysta jazzowy, napisałem także kilka książek w tym – pierwszą w Polsce Encyklopedię Jazzu .Od dziesięciu lat zajmuje się tzw. promocją jazzu, a więc  jestem zawodowym promotorem i producentem koncertów, festiwalu. Dla tego co robię, mam tzw. papiery : kończąc etnografię wyspecjalizowałem się w folklorze muzycznym ( napisałem nawet pracę dyplomową o wpływach folkloru w polskim jazzie ! ), potem kurs „Jazz & Black Music „ na kalifornijskim UCLA  – ale przede wszystkim tysiące doświadczeń i prywatnych kontaktów z  artystami i ludźmi tzw. jazz-businessu.

Czym dla Pana był ten okres? Zbieraniem doświadczeń? Wypracowywaniem  standardów efektywnej współpracy z agencjami koncertowymi Stanów Zjednoczonych i Europy? A może także czystą radością z tego, że na żywo słuchał Pan ludzi, o których pisał Pan m.in. w Encyklopedii Jazzu…i dawał niezapomniane przeżycia innym.

Pracuję z dala komercyjnego, jazzowego zgiełku celowo unikając populistycznych, estradowych działań. Nawet festiwal ERY JAZZU jest inny: to przecież wielkie jazzowe przedsięwzięcie, które prezentowana jest  w wielu miastach Polski. I co jest znamienne koncerty  ERY JAZZU odbywają się przez cały rok. Przez ponad siedem lat ERA JAZZU zyskała sobie swoimi projektami nie notowaną dotąd na polskim rynku rangę : prestiżowej, ważnej choć nie elitarnej imprezy. Sukces ten  postrzegam nie tylko poprzez koncerty najwybitniejszych twórców tego gatunku, ale przede wszystkim  poprzez liczny udział entuzjastów tej muzyki w wielu naszych przedsięwzięciach. Dziś, po wielu latach obcowania z jazzem, dostaję po kilkanaście ofert dziennie, mam więc z czego wybierać. Staram się unikać gwiazd komercyjnych, ale przecież publiczność głosuje także nogami. Era Jazzu to mój autorski projekt, stąd też moje muzyczne fascynacje są często najważniejszym argumentem w doborze artystów. Na pierwszym miejscu jednak zawsze stawiam wysoki poziom muzyki. Najbardziej lubię projekty niekonwencjonalne, nad którymi trzeba się napracować, jak choćby koncert Diany Krall.

Co jest charakterystyczne dla organizacji koncertu artystki tej klasy, jaką jest Diana Krall. Nie ukrywał Pan w wypowiedziach, wielu przeszkód które trzeba było pokonać.

Rozmowy by zaprosić Dianę Krall do Polski trwały cztery lata. Kiedy jesienią ubiegłego roku rozmawiałem z artystką  w Montrealu  wyczułem jej ogromny  zapał do  planowanego koncertu. Wydawało  mi się, że  wszystko jest już proste. Jednak ekstrawaganckie warunki kontraktu  wymagały kolejnych miesięcy by sfinalizować przyjazd wybitnej artystki na jedyny koncert. Przede wszystkim – i po raz pierwszy –spotkałem się z niezwykle komercyjnym nastawieniem artystki do  planowanego przedsięwzięcia. Nie zdradzając warunków finansowych kontraktu wiem,  że jest to dzisiaj najdroższy artysta jazzu, jaki kiedykolwiek pojawił się w Polsce. Honorarium artystki  porównywalne jest do kwot jakimi epatują wielkie gwiazdy rocka i jest niewspółmiernie większe od honorariów płaconych Hancockowi, Jarrettowi, Metheny’emu , że wspomnę tylko „ najdroższych” artystów współczesnego jazzu. To nie jest jednak  tylko sprawa  artysty, ale bardzo precyzyjnych ustaleń umowy. Management Diany Krall wybrał właśnie Erę Jazzu jako partnera znając profesjonalizm produkcji, promocji a przede wszystkim status i prestiż naszej imprezy. Oczywiście tzw.rider produkcyjny koncertu Diany Krall jest niezwykle rozbudowany i obejmuje ponad 80 stron precyzyjnych ustaleń. Takiego rozmiaru ridery mają tylko Michael Jackson, Cher, The Rolling Stones, Elton John. Nigdy gwiazdy jazzu ! Ustalenia te pozwalają jednak bardzo precyzyjnie wypełnić każdy warunek koncertu ( większość z nich objęta jest tajemnicą kontraktu). Najtrudniejsze to wymogi ubezpieczeń artystki, zabezpieczeń i ochrony, hotelu, przelotów…; najłatwiejsze to wszystkie techniczno-organizacyjne ustalenia – nagłośnienie, światło estradowe, logistyka koncertu…

To zdaje się tłumaczyć także temperaturę jaką osiąga to wydarzenie. Na jedyny koncert bilety dawno już zostały sprzedane. A te ceny na giełdzie…!

Z pewnością ustanowiliśmy kilka nieplanowanych rekordów. Tylko przez kilka dni  bilety były w sprzedaży -pół roku przed koncertem sprzedano większość biletów. Najlepsze miejsca  zakupiono poprzez internet w ciągu kilku godzin !!! To swoisty rekord , także dla ERY JAZZU , gdzie bilety „znikają”  zazwyczaj na wiele tygodni przed koncertami. Swoisty rekord ustanowiono w końcu pażdziernika, gdy na aukcji internetowej sprzedano bilet wart 400 złotych za blisko 3 tysiące ! Co ciekawe, po wielu, wielu latach – co dla jazzu w Polsce niewytłumaczalne – odrodziła się tradycja ‘koników”. Oczywiście nie mamy na to żadnego wpływu, ale takie działania pokazują, jak potężnym magnesem jest wybitny i lubiany artysta. Podobna sytuacja zaistniała zresztą w wielu innych europejskich miastach, gdzie jesienią koncertowała D.Krall.

Jakie szczególne wymagania artystki musieliście Państwo spełnić aby mogły zapaść ostateczne uzgodnienia?

Cały projekt jest niezwykle trudny. Mimo, że w ramach naszego cyklu realizowaliśmy bardzo karkołomne ( także artystycznie) pomysły to nie było tych wielkich „kaprysów” gwiazdy. Przygotowania koncertu Diany Krall to wielomiesięczna praca kilkudziesięciu osób, dodam profesjonalistów, którzy z niejednego estradowego pieca jedli i także momentami łapią się za głowę…. Cóż aureola gwiazdy świeci teraz najjaśniejszym blaskiem i artystka bardzo umiejętnie, także promocyjnie, to wykorzystuje .. Tych ciekawostek jest sporo i przybywało ich z każdym dniem  : artystce towarzyszy blisko 30-osobowa ekipa techniczna – od osobistej fryzjerki i garderobianej po kucharzy i osobistego ochroniarza-asystenta, w czasie całego pobytu obwiązuje całkowity zakaz fotografowania, nagrywania. Także w czasie koncertu ! Artystka nie spotka się z mediami, nie udzieli żadnego wywiadu…Pilnie strzeżoną tajemnica jest przylot artystki oraz hotel ( w którym w pokoju artystki zostanie zamontowany fortepian).Dla Diany na zapleczu estrady budowana jest przestronna kuchnia (gdzie przygotowywane będą wykwintne posiłki dla gwiazdy; menu –tajemnica kontraktu).Budowana jest i wyposażana według specjalnych ustaleń garderoba artystki. W Sali Kongresowej może przebywać 2881 słuchaczy, każda dodatkowa osoba spowoduje wstrzymanie koncertu, próba zrobienia zdjęcia – przerwaniem koncertu…

W jaki sposób mógłby pan opisać fenomen wokalistki jazzowej i pianistki Diany Krall?

Nigdy dotąd  popularność artysty jazzowego nie była  porównywana  do karier największych gwiazd muzyki rockowej i popularnej. Jednak karierę kanadyjskiej pianistki i wokalistki Diany Krall należy rozpatrywać w wielu płaszczyznach: od statusu totalnej, komercyjnej gwiazdy  po jazzową karierę znaczoną  wspaniałymi osiągnięciami artystycznymi: albumami sprzedawanymi w milionowych nakładach,  laurami spływającymi przy okazji wszelkich  jazzowych ( i nie tylko ) plebiscytów i rankingów, po recitale, na które brak biletów na wiele miesięcy przed koncertami.  Nieczęsto – zwłaszcza u gwiazd jazzu – zdarza się ,  by fotografie artysty zdobiły okładki najpopularniejszych i najpoczytniejszych ( nie tylko jazzowych ! ) magazynów.  Wspaniała muzyka,  doskonała interpretacja, ciekawy estradowy wizerunek oraz niepospolita uroda sprawiają, że Diana Krall – jazzowa wokalistka i pianista jest równie popularna i ceniona,  jak  największe gwiazdy filmu i pop-estrady. I poddała się takiemu samemu show-businessowemu ssaniu.

z Dionizym Piątkowskim rozmawiał Krzysztof Magura/Gentelman/2014

Dionizy Piątkowski