Kiedy przed laty przygotowywałem specjalny projekt Ery Jazzu i zaprosiłem do koncertu słynną Amadeus Chamber Orchestra – by wraz z amerykańskim gitarzystą Al Di Meolą przygotowano klasyczno-jazzowy program – pomysł okazał się na tyle nowatorski, co karkołomny. Obawy o perfekcyjną realizację tonowały optymizm przedsięwzięcia, ale znakomita osobowość dyrygentki Agnieszki Duczmal, pokora przed wielkością i profesjonalizmem jej Orkiestry oraz entuzjazm Al Di Meoli spowodowały, że koncerty Ery Jazzu stały się wielkimi wydarzeniami artystycznymi. Teraz, po wielu latach, Agnieszka Duczmal i jej Amadeus powraca do tego pomysłu i wraz z gitarzystą Adamem Palmą realizują niezwykły album „Second Life”, którego premiera odbędzie się 29 października w CK Zamek.
„Second Life” to pierwsza w historii światowej fonografii płyta w całości nagrana na gitarę akustyczną i orkiestrę smyczkową. W nagraniach Adamowi Palmie towarzyszy Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal. Ale to także niezwykle osobiste spojrzenie na muzykę i świat z perspektywy człowieka, który „odzyskał” życie po wybudzeniu się z długiej śpiączki ( Adam Palma przeszedł niezwykle skomplikowane zarażenie covidowe). Taki czas stworzył głębszą refleksję i dał artyście czas na przegląd swoich własnych korzeni muzycznych. „W 2020 roku moje życie zatrzymało się na 44 dni – wspomina ten czas Adam Palma. Odbudowując zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, przewartościowałem spojrzenie na świat i wszystko co nas otacza. I choć był to najtrudniejszy czas w moim życiu, pozwolił mi jednak spojrzeć na siebie z perspektywy osoby, która – być może, już nigdy w życiu nie będzie w stanie wystąpić na scenie. Zacząłem się również zastanawiać jakie utwory muzyczne spowodowały, że 10-letni chłopak z blokowiska zaczął błagać rodziców o kupno gitary, później ukończył szkołę muzyczną w klasie kontrabasu, a wiele lat później otrzymał tytuł profesora za osiągnięcia artystyczne. Swoje wspomnienia muzyczne w dużej mierze zawdzięczam harcerstwu, festynom z muzyką ludową i telewizji, w której w tamtym czasie wszechobecna była muzyka poważna ze szczególną atencją na twórczość Fryderyka Chopina”. Gitarzysta wspiął się na wyżyny swojej wrażliwości muzycznej i stworzył płytę jedyną w swoim rodzaju. Gitarzysta odrzucił te wszystkie „ jazzujące” tricki i skojarzenia a poprzez nowatorskie podejściu do kompozycji dokonał ekscytującej interpretacji klasyki Chopina, gdzie improwizacja, awangardowe skojarzenia i jazzowe brzmienia trafiają w klimat, jaki do tej pory odległy był od tzw. Chopina na jazzowo.
Adam Palma mieszka w brytyjskim Manchesterze i jest wykładowca gitary na The University of Salford oraz na Manchester Metropolitan University. Jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Współpracował z gwiazdami polskiej muzyki rozrywkowej ( Ewa Bem, Edyta Górniak, Ewelina Flinta, Kuba Badach), ale także z znanymi muzykami , takimi jak Al Di Meola, Tommy Emmanuel, Martin Taylor, Chris de Burgh, Krzesimir Dębski, Gary Potter i Biréli Lagrene, otwierał koncerty takich gitarzystów jak Albert Lee, Bill Wyman z The Rolling Stones. Gitarzysta zrealizował kilka ciekawych albumów ( „Good Morning” , „ 2012” , „Palm-Istry”, „Adam Palma Meets Chopin”). „ Moim marzeniem było nagrać płytę na gitarę akustyczną z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej – wyjaśnia genezę albumu „Second Life”. Przekazuję bardzo osobistą opowieść muzyczną, która tak jak całe moje życie jest pełna niespodzianek i zaskakujących zwrotów akcji”. Na płycie świat muzyki klasycznej przeplata się ze światem jazzu, a to wszystko na tle harmonicznym polskich utworów w dotychczas nieznanej obsadzie instrumentalnej. Pojawiają się utwory, na których gitarzy