Znakiem rozpoznawczym włoskiego pianisty i kompozytora Ludovico Einaudi  jest eleganckie, medytacyjne brzmienie fortepianu z towarzyszeniem smyczków, gitary i elektroniki. Popularność i uznanie przyniosły mu kompozycje  do filmów „Nietykalni”, „Doktor Żywago” i „To właśnie Anglia”.  Wspaniała dyskografia obejmuje kilkanaście albumów z niezwykłą, zdawać by się mogło prostą, melancholijna muzyką. Niezwykłymi – także w sensie artystycznym – są m.in. albumy „Taranta Project”, „Diaro Mali”, „Stanze”, „Nightbook”, ”LeOnde”, „Elements”,”Sotto Falso Nome”, koncertowe „La Scala Concert” oraz „The Royal Albert Hall Concert”.

 Ludovico Einaudi   jest wnukiem pierwszego demokratycznego prezydenta Włoch. Rodzina spodziewała się, że zostanie kolejnym reformatorem lub wybierze karierę naukową. Ludovico zdecydowanie odciął się od rodzinnym ambicji oraz rodzinnych planów  i związał swoje życie i karierę z muzyką.  Naukę gry na fortepianie rozpoczął jako kilkulatek, potem – poprzez rock’n’rollową pasję siostry poznał buntowniczą muzykę lat 60-tych: Hendrixa, Dylana i Stonesów. Muzyczne wykształcenie zdobył u boku uznanego włoskiego kompozytora Luciano Bero. To właśnie on nauczył Einaudie’go, że muzyka jest obecna wszędzie – od architektury po drzemiące w każdym człowieku emocje.

Tym razem Ludovico Einaudi powraca z nowym i niezwykle wyjątkowym projektem. Świeże połączenie barwy fortepianu, wiolonczeli i skrzypiec przywołuje rozpoznawalne brzmienie, które uczyniło go jednym z najważniejszych współczesnych artystów. Teraz w ciągu kolejnych siedmiu miesięcy przygotowuje siedem niezależnych albumów. „Wyobraź sobie, że każdego ranka wyglądasz przez okno, a widok, jaki masz przed oczami daje ci codziennie inne wyjątkowe emocje i nastrój na cały dzień. W styczniu ubiegłego roku często chodziłem na długie spacery, zawsze podążając mniej więcej tym samym szlakiem. Padał gęsty śnieg, a moje myśli wędrowały swobodnie pośród zamieci, gdzie wszystkie kształty traciły swoje kontury i kolory” – mówi o koncepcji niezwykłej sesji kompozytor-pianista Ludovico Einaudi.

Kompozycje „Seven Days Walking/ Day One” zostały nagrane między wrześniem a październikiem 2018 roku w Schloss Elmau w Niemczech i londyńskim Air Studios. Oprócz Ludovica Enauidi (fortepian)  zagrał tu również Federico Mecozzi (skrzypce i altówka) oraz Redi Hasa na wiolonczeli. Pierwszy album serii Seven Days Walking” skupia się na kilku głównych motywach, które ponownie pojawią się w różnych wariacjach na kolejnych albumach. „Postanowiłem połączyć je wszystkie w swoisty muzyczny labirynt – wyjaśnia koncepcje serii Ludovico Einaudi – Pozwala to w pewnym sensie zilustrować proces twórczy, ukazujący, jak muzyczny pomysł może rozwijać się w różnych kierunkach”.

Dionizy Piątkowski