To z pewnością jeden z najważniejszych projektów polskiego jazzu: znakomite super-trio Lemańczyk/Wania/Miśkiewicz w autorskim projekcie “In Simplicity” czyli kreatywnej interpretacji kompozycji lidera. „Zależało mi – wyjaśnia genezę sesji kontrabasista Piotr Lemańczyk–  by w tym przedsięwzięciu, wzięli udział muzycy doskonale zorientowani, umiejący odczytać moje intencje. Kompozycje, które napisałem są wymagające, choć niekiedy pozornie proste, jednak bez odpowiedniego przygotowania, wykonanie ich nie miałoby kompletnie sensu. Czuje się świetnie, kiedy razem gramy. Ten album jest muzyczną wypowiedzią i jednocześnie syntezą muzycznych doświadczeń, poszukiwań, ale i podążaniem ku czemuś nieznanemu. Asymiluje najbardziej kreatywne trendy współczesnego jazzu. To muzyka niosąca ogromny ładunek duchowy, pełna szerokich planów dźwiękowych, zaskakujących zwrotów, osobista i inspirująca”.                                           

 Piotr Lemańczyk zaprosił do swojego najnowszego projektu dwóch wybitnych muzyków: pianistę Dominika Wanię oraz perkusistę Michała Miśkiewicza. To muzycy z ogromnym dorobkiem i jazzowym doświadczeniem, ale także artyści doskonale odnajdujący się poza autorskimi projektami. Dominik Wania – laureat dwóch jazzowych Fryderyków jest autorem kilku znakomitych płyt a nade wszystko muzykiem  współpracującym m.in. z Tomaszem Stańko, Maciejem Obara czy Marcusem Millerem; Michał Miśkiewicz to przede wszystkim współtwórca sukcesów trio Marcina Wasilewskiego i Tomasza Stańko, muzyk najważniejszych i najciekawszych sesji polskiego jazzu. Lider zespołu, Piotr Lemańczyk to kompozytor i  jeden z najbardziej oryginalnych kontrabasistów na polskiej scenie jazzowej.

Trio jest zatem perfekcyjną strukturą, dla której skomponowano i przypisano kompozycyjny format. Niezwykle zgrabnie jazzowo i elokwentnie rozpracowany przez każdego z muzyków. Dominik Wania buduje melodykę i nastrój subtelnego, melancholijnego bagażu artystycznych skojarzeń, Piotr Lemańczyk – w nienachalnym, wręcz urokliwym budowaniu rytmu, bawi się stylistyką kompozycji i poddaje się subtelnościom kontrabasu, Michał Miśkiewicz buduje pełną strukturę pulsujacego trio. Wirtuozeria i poczucie kreowania wrażliwej stylistyki pochłaniają muzyków zarówno w solowych wybiegach, jak i w kolektywnej symbiozie. Piękna, europejska płyta : Era Jazzu jest partnerem tego wspaniałego albumu.

Dionizy Piątkowski