Warszawska grupa The Bartenders jest jedną z nielicznych formacji ska-jazzowych w Polsce. Połączyła ich fascynacja  jamajskimi rytmami lat 60-tych i 70-tych oraz ambicja skonfrontowania jamajskiego rytmu i brzmienia  z polską melodyką i tradycją muzyczną. „Kiedy kilkanaście lat temu zaczynaliśmy – wspominają muzycy The Bartenders. fascynowały nas duże składy grające muzykę naszpikowaną jamajską energią, jednocześnie z pełną paletą harmonicznych barw i jazzową swobodą. Słuchaliśmy ich z płyt, potem na YouTube, wreszcie podziwialiśmy na koncertach, gdzie ze sceny spoglądali wyjątkowi ludzie inspirujący nas na wielu muzycznych płaszczyznach. Zaczęliśmy szukać sposobu, by tak właśnie grać”.

Zadebiutowali w  2013 roku albumem „Szumna Sessions” z udziałem mistrzów gatunku: słynnego niemieckiego dr Ring-Dinga, Daniela Bromana, Mamadou Dioufa, Earla Jacoba i Kuby Wirusa. Doskonale przyjęty debiut lansował przebojowy singiel „The Polecat”. Z drugą płytą „Po/es Are Movin’!” (z 2016 roku)  The Bartenders pojawiali się na krajowych estradach, ale także na największe europejskie festiwale muzyki jamajskiej i „okołojamajskiej”,  w tym na słynnym Rototom Sunsplash w Hiszpanii oraz na This is Ska! w Niemczech. W 2015 roku zespół uczestniczył w koncercie „Tribute to Alibabki” (z okazji 50-lecia wydania, w 1965 roku, pierwszej polskiej płyty z muzyką ska) i wspólnie z Alibabkami nagrali współczesne wersje piosenek z tej legendarnej sesji (w projekcie  udział wzięli także: Andrzej Krzywy, Krzysztof K.A.S.A. Kasowski, Piotr Strojnowski, Piotr „Gutek” Gutkowski, Paprodziad, Junior Stress). Znakomitym efektem było dwupłytowe wydawnictwo „Tribute to Alibabki – The Bartenders, Ali-babki i Goście”.

Najnowszy album „Skankin’ to the Jazz” to efekt ich postpandemicznej pracy artystów. Na płycie znalazło się dziesięć autorskich kompozycji zespołu oraz uliczny klasyk z muzyką Jakuba Kagana „Hanko”, znany z kultowych interpretacji Stanisława Grzesiuka czy Staśka Wielanka. The Bartenders tworzą Witold Haliniak – puzon i śpiew, Piotr Jaros – saksofony tenorowy i barytonowy, wokalista Jakub Kaczmarek, trębacz Marcin Kobus, Andrzej Mikulski – fortepian oraz Fender Rhodes, perkusista Jacek Orłow, gitarzysta Jakub Pajewski, basista Janusz Rutkowski oraz Dawid Somló – perkusjonalia i śpiew oraz występujący na płycie gościnnie raper Márton „Hunart” Gracza.  Zgrabna, melodyjna i przebojowo taneczna sesja jest doskonałym dowodem, że jazz wraz z etnicznymi rytmami może być nie tylko lekki, łatwy i przyjemny, ale także sprawiać radość muzykom i słuchaczom.

Dionizy Piątkowski