Sensacją ostatnich lat jest Tingvall Trio, formacja która swoją muzyką i postrzeganiem jazzu wspaniale nawiązała do kultowego E.S.T. trio, amerykańskiego Bad Plus trio oraz  fortepianowych wirtuozów, którzy najczęściej skrywają się za popularnym dzisiaj idiomem „scandinavian jazz-piano style”. To już nie tylko solowe  sukcesy  Esbjörna Svenssona , Ethana Iversona, Bugge Wesseltofta, Vijay Iyera, Leszka Możdzera, Iiro Rantali oraz Ketila Bjørnstada, ale klasyka nowoczesnego, współczesnego jazzu  pianisty Martina Tingvalla i jego znakomitego trio (kontrabasista Omar Rodriguez Calvo oraz  perkusista Jürgen  Spiegel).

Tingvall Trio swoją muzyką błyskawicznie przebiła się do elity europejskich zespołów jazzowych. Grupa, która nie boi się grać jazz, buduje kontakty za pomocą środków zbliżonych do muzyki popowej oraz klasycznej. Może właśnie dlatego  Tingvall Trio zdobywa dla jazzu całkowicie nowych słuchaczy, którzy lubują się w zmysłowych melodiach i jazzowych skojarzeniach zespołu. Podobieństwo do E.S.T. polega na niezwykłym zgraniu muzyków oraz upodobanie do patrzenia na muzykę z różnych perspektyw i przez pryzmat kultury narodów, których są reprezentantami. Charakterystyczne utwory, dzięki częstym zmianom tempa oraz niesamowitej ekspresji muzyków, wydają się składać z kilku niemal niezależnych części, a jednocześnie porywać słuchacza coraz głębiej w swój nurt. Każdy utwór to historia zapisana muzyką i jednocześnie rozdział opowieści. Nowa, studyjna płyta „ Cirklar „ jest kontynuacją wielokrotnie nagradzanych, wcześniejszych  płyt  („Skagerrak”, „Norr”, „Vattensaga”, „Vagen” i „Beat”).

Tingvall Trio zostało założone w 2003 roku przez szwedzkiego pianistę i kompozytora Martina Tingvalla. Tworząc kompozycje o niemal „filmowej” strukturze, Martin Tingvall odwołuje się do wodnego żywiołu, który fascynuje swą magią i pierwotna siłą. Sam określa muzykę swojego zespołu jako syntezę wpływów jazzowych, folkowych, muzyki klubowej i klasycznej. Mówi o niej: „skandynawski jazz z kubańskimi smaczkami i rockową pozą”. Martin Tingvall legitymujący się szwedzkim paszportem jest muzycznym kosmopolitą, jego zespół ma też międzynarodowy charakter. Początki jego kariery wiążą się ze słynną hamburską dzielnicą rozrywki Sankt Pauli, tą samą, która przyniosła rozgłos The Beatles. Tam Martin poznał kubańskiego kontrabasistę Omara Rodrigueza Calvo oraz niemieckiego perkusistę  Jürgena Spiegela. Ich debiutancki album, wydany w 2006 roku, ”Skagerrak„, pozwolił  zaistnieć na lokalnym rynku, by wraz z kolejną płytą ( „Norr”) stali się europejską sensacją. Przełomowymi dla trio były jednak albumy „Vattensaga” oraz  „Vägen” wzmacniające  pozycję  Trio, jako jednego z najważniejszych zespołów jazzowych w Europie. Koncerty Tingvall Trio  są także mistycznymi wydarzeniami artystycznymi oraz doskonałą formułą autentyzmu dla muzyki i brzmienia trio. Wyraźne linie melodyczne, inspiracje kubańskie czy elementy szwedzkich pieśni ludowych – to wszystko sprawia, że  muzyka  Trio brzmi świeżo, odkrywczo i posiada spory ładunek ekspresji oraz skandynawskiej melancholii.

Tingvall Trio zalicza się dzisiaj  do niewielu zespołów, które w krótkim czasie stały się awangardą gatunku krajowej i międzynarodowej sceny jazzowej. Zespół został uznany za najlepszą grupę roku zdobywał pierwsze miejsce na German Jazz Charts  oraz został laureatem m.in. prestiżowych  Echo Jazz 2010/Best Ensemble Of The Year , Echo Jazz 2012/Best Ensemble Of The Year, Echo Jazz 2012/Best Live Act Of The Year, HANS Award 2011.

Dionizy Piątkowski