Sensacyjnie zapowiada się nowa seria wydawnicza „Jazz z MACV”, nowe wydawnictwo płytowe Warszawskiej Opery Kameralnej. To diametralnie różne spojrzenie na jazzowe impresje oraz interpretacje klasyki oraz tzw. muzyki dawnej. Do realizacji takich niezwykłych projektów zaproszono wybitnych polskich muzyków jazzowych : sesje  „Jazz z MACV” przygotowali autorskimi albumami pianiści Krzysztof Herdzin, Marcin Masecki oraz Leszek Możdżer. Otwierający serię album „Jazz z MACV: Krzysztof Herdzin” zawiera XVII koncert fortepianowy G-dur KV 453 W. A. Mozarta (z kadencjami jazzowymi K. Herdzina) oraz „Chopinianę con delizia” w wykonaniu Krzysztofa Herdzina oraz  Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.

Znakomita Orkiestra Instrumentów Dawnych (MACV) Warszawskiej Opery Kameralnej to pierwszy w Polsce zespół muzyki dawnej założony, w 1957 roku, przez Stefana Sutkowskiego. Jego członkowie postawili sobie za cel popularyzację nowo odkrytych zabytków muzyki polskiej. W 1961 roku muzycy stali się członkami-założycielami Warszawskiej Opery Kameralnej. Artyści studiowali i doskonalili swoje umiejętności u najlepszych w Europie specjalistów w zakresie gry na instrumentach historycznych, uczestniczyli też w licznych międzynarodowych projektach koncertowych i nagraniowych, co pozwoliło zachować kontakt z najnowszymi tendencjami w tej dziedzinie. Opery Wolfganga Amadeusza Mozarta stanowią szczególną pozycję repertuarową orkiestry MACV i jest to z pewnością jeden z niewielu zespołów instrumentów dawnych na świecie posiadający w swoim bieżącym repertuarze wszystkie dzieła sceniczne tego kompozytora. MACV wykonuje także muzykę wczesnego romantyzmu ze szczególnym uwzględnieniem takich kompozytorów jak Stanisław Moniuszko czy Gioacchino Rossini. Od 2019 roku orkiestra rozpoczęła współpracę z wyjątkowymi osobowościami, pianistami muzyki jazzowej: Krzysztofem Herdzinem, Andrzejem Jagodzińskim, Marcinem Maseckim, Leszekiem Możdżerem – co przyniosło m.in. cykl „Jazz z MACV” z koncertami i nagraniami o niebywałej wartości interpretacyjnej. Orkiestra Musicae Antiquae Collegium Varsoviense odbyło wiele tournée zagranicznych i uczestniczyło w prestiżowych festiwalach, spotykając się zawsze z przychylną reakcją ze strony krytyki i odbiorców. Jesienią 2019 roku, tournée po Japonii z operami W.A. Mozarta spotkało się z niezwykle żywiołowym przyjęciem publiczności oraz recenzentów. Sukcesem okazał się również występ w słynnej sali koncertowej Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego (Wiener Musikverein) w 2022 roku, podczas którego zabrzmiała „Pasja wg. św. Jana” J.S. Bacha pod dyrekcją Michała Maciaszczyka. Dyskografia zespołu obejmuje sześć albumów operowych oraz kilkanaście płyt z dziełami kompozytorów polskiego baroku. MACV dokonało  także serii ciekawych nagrań: „La Luce” we współpracy z światowej sławy artystką Simone Kermes, oraz „Ouvertures” Wolfganga Amadeusza Mozarta pod dyrekcją koncertmistrza Radosława Kamieniarza oraz  premierowy „Jazz z MACV” z  Krzysztofem Herdzinem.

Krzysztof Herdzin  – to niezwykle uzdolniony i wszechstronny artysta, który  staję się najprzedniejszą wizytówka polskiego oraz europejskiego jazzu. Znam Krzysztofa Herdzina jako pianistę – wirtuoza, jazzmana – lidera własnych zespołów, aranżera, producenta muzycznego, dyrygenta i kompozytora muzyki poważnej, autora oscarowej orkiestracji muzyki  do filmu „ Finding Neverland “. Jest jednym z najwszechstronniejszych muzyków na naszej scenie muzycznej. Swobodnie porusza się zarówno w muzyce klasycznej, jak i rozrywkowej oraz jazzie.  Bo Krzysztof Herdzin to i pianista i kompozytor, aranżer i  dyrygent, producent i multiinstrumentalista, ale także wykładowca akademicki oraz artysta, który eksploduje niezliczonymi pomysłami oraz ich perfekcyjnymi realizacjami. Jako jeden z nielicznych polskich artystów z powodzeniem łączy klasykę i jazz a  w swoich projektach chcą go mieć także gwiazdy pop-estrady. Ma w swej dyskografii  ponad 200 płyt, autorskich i produkowanych dla innych artystów

Wybitny polski pianista, aranżer i kompozytor  po raz kolejny odsłania swe „klasyczne” oblicze i fascynacje. To także doskonały pretekst dla premiery serii „Jazz z MACV”. Jego autorska kompozycja „Chopiniana con delizia” powstała w 2009 roku na zamówienie akordeonisty Huberta Giziewskiego. Pierwotnie została rozpisana na dwa akordeony, klarnet i orkiestrę smyczkową. Teraz w sesji „Jazz z MACV”  pojawia się wersja smyczkowa z fortepianem w roli głównej. Jeżeli w kadencjach u W.A.Mozarta  jazzman Herdzin jedynie flirtował z muzyczną fakturą,  w swojej kompozycji jest improwizatorem-jazzmanem, który buduje współczesną fantazję na tematy chopinowskie. Krzysztof Herdzin wiąże motywy Chopina w trzyczęściowy błyskotliwy, salonowy cykl. Raz zainspiruje go rytm, innym razem ledwie kilkudźwiękowy motyw. Chopin, który lubił improwizować, byłby zachwycony a dawne instrumenty oraz brzmienie orkietry MACV nadają sesji szczególnego kolorytu oraz klasycznej elegancji. Piękna i ważna płyta !

Dionizy Piątkowski