Amerykańska formacja Butcher Brown staje się sensacją festiwali i dumnie niesie swój sztandar określany przez magazyn Down Beat jako „’70s jazz-funk fusion throwback”. Inni nazywają ich muzykę najdoskonalszym zestawem jazzu, hip-hopu, soul, funky i rhythm’n bluesa a National Public Radio podkreśla, że „szydzą z ograniczeń sąsiednich gatunków dzięki wiedzy mistrzów muzyków, którzy grali razem tak długo, że płyną od jednej wibracji do drugiej, nie tracąc nic z wszechobecnego rytmu”.

Kwintet Butcher Brown powstał w 2009 roku w Richmond, w stanie Virginia. Stworzyli go trębacz i saksofonista Marcus Tenney, gitarzysta Morgan Burrs, perkusista Corey Fonville, basista Andrew Randazzo  oraz DJ Harrison. Początek historii zespołu zaczyna się w  z dala od pulsującego jazzem Nowego Jorku, w Richmond, gdzie kilku członków brało udział w programie jazzowym VCU, a każdy z nich był częścią tętniącej życiem sceny muzycznej miasta. Pomiędzy zajęciami i występami w lokalnych klubach, wszyscy gromadzili się w Jellowstone- domowym studio Harrisona. Jam sessions przeradzały się w sesje, którym towarzyszyły taśmy z bitami znanego producenta z Richmond – Ohbliva. Butcher Brown zadebiutował w 2014 roku albumem „All Purpose Music”, 76-minutową, napędzaną jazzem odyseją nawiązującą do każdego gatunku będącego w zasięgu zespołu. Ich twórczość powstawała z inspiracji jakie czerpali z taśm beatowych ( album „Grown Folk” z 2015 roku) czy soulowych i rockowych wpływów rodem z południa Stanów („The Healer” z 2015 roku i „Virginia Noir” z 2016). Kolejnym albumem był energetyczny album koncertowy „Live at Vagabond 2017”, potem  kompilacja jazzowo-funkowej fuzji („Camden Session” z 2018) oraz hołd dla  kultury afro-beatu („Afrokuti” z  2018). Po trasach koncertowych z Galactic, Lettuce, a także gigantem jazzu Kamasi Washingtonem, Butcher Brown zadebiutowali ( w  2020 roku dla oficyny Concord Jazz Records) albumem „#KingButch”. Płytę nagrali w Jellowstone nie ograniczając swojej kreatywności tylko do kompozycji, ale zgrabnie zatarli granice między soul-jazzem i boom-bapem, eliminując podział między p-funkem a nowoczesnym funkiem i ozdabiając to akcentami… bossa novy. O swoich utworach muzycy Butcher Brown mówią, że jest to „muzyka solarna”. Czerpiąc inspirację z każdego dźwięku pod słońcem dodają do swojej fundamentalnej mieszanki elementy funky, soulu i rocka. W efekcie powstaje łagodna choć czasami psychodeliczna fuzja. Łamiący konwencje gatunkowe Butcher Brown jest teraz główną gwiazdą festiwali jazzowych. ” Dostajemy pochwały od jazzmanów, sceny rapowej, sceny indie i wszystkich innych” – mówi perkusista Corey Fonville.  Zespół jest po wspólnym występie z Pink Siifu na Pitchfork Music Festival w Chicago i wyprzedanym Blue Note Jazz Festival w Napa Valley. Niebawem wystąpią na Afropunk Fest na Brooklynie, a także na DC Jazz Fest w Waszyngtonie, Monterey Jazz Festival w Kalifornii oraz na imprezie z okazji wydania nowego albumu w Charlottesville.

Presents Triple Trey”  został pierwotnie napisany i wyprodukowany jako album hip-hopowy, ale od tego czasu przekształcił się w eklektyczną suitę w konwencji elektryzującego big bandu jazzowego.  Sesja „Presents Triple Trey” prezentuje nowatorskie podejście do klasycznego jazzu a Butcher Brown z zespołem R4ND4ZZO BIGB4ND stworzyli kolaż jazzowych suit zręcznie wpleciony w hip-hop z  elementami soulu, funky i rocka. Butcher Brown takimi stylistykami i brzmieniami kształtuje muzyczną tożsamość, choć naczelna zasadą zespołu jest żart Milesa Davisa : „najpierw zagram, a później powiem, co to jest„.

„Presents Triple Trey featuring Tennishu and R4ND4ZZO BIGB4ND dekonstruuje big bandowy jazz i umieszcza go w eklektycznych ramach. Andrew Randazzo zaadoptował rapowe bity Tennishu a tuzin muzyków z Richmond, przekształciło je w śmiałe i krzykliwe suity, które Tennishu uszlachetnił swoim gładkim barytonem. Zaproszony gościnne raper Tennishu zręcznie wplata rymy pomiędzy rezonującymi instrumentami dętymi, perkusją, ciepłą gitarą i funkującym basem. Oprócz dynamicznych autorskich kompozycji. „Presents Triple Trey” jest niczym alternatywna ścieżka dźwiękowa, znakomita fuzja współczesnej dekompozycji gatunków wszczepiona w ramy przeszłości. Opisując jak powstawał najnowszy projekt grupy, basista Andrew Randazzo mówi: „Przez lata wszystko w tym zespole stało się bardziej wyrafinowane i dojrzałe – od grania, przez produkcję, po nagrywanie – ale od początku była tam dusza…. Mieliśmy już tę iskrę”.

Dionizy Piątkowski