Jeżeli pojawia się hasło  “Jazz in Sweden” natychmiast kojarzyć  je należy z prężną oficyną wydawniczą Caprice Records będąca strażnikiem i dokumentalistą szwedzkiego życia jazzowego ostatnich dekad. Caprice Records został założony w 1971 roku i był przez lata prężną wytwórnią płytową prezentującą najważniejsze artystyczne projekty z udziałem szwedzkich muzyków. I choć jazz stanowił znaczną część projektów wydawniczych, to przez lata uszeregował się zestaw cyklicznych wydawnictw prezentowanych z marką Caprice Records. Obok znakomitej serii „Jazz i Sverige” ukazywały się dziesiątki albumów zebranych wokół projektów „Caprice Composers” „Improvisational”, „Musica Sveciae:Folk Music in Sweden”, „Royal Swedish Opera Archives” czy historyczne zestawy w edycji „Svensk Jazzhistorie”. Przez pół wieku Caprice Records wydal ponad 400 tytułów dokumentując, promując i przedstawiając szwedzkich artystów, muzyków i kompozytorów. Sesje Caprice Records  obejmują szerokie spektrum  stylistyczne : od muzyki klasycznej, współczesnej i elektroakustycznej, po jazz, folk, muzykę światową, pop, nagrania dla dzieci i młodzieży. Katalog Caprice Records zawiera także perfekcyjnie opracowaną dokumentację historyczną jazzu, oraz szereg sensacyjnych sesji, jakie wraz z zagranicznymi gwiazdami jazzu zrealizowali szwedzcy muzycy. Wydawnictwa Caprice Records ukazywały się początkowo na płytach długogrających, później na modnych kasetach magnetofonowych, by wraz ze zmianami technologicznymi objąc cały katalog edycjami CD. Teraz, wraz z modą na kolekcjonerskie wydania albumowe LP, także szwedzka oficyna włącza się w ten wir. Album „Thumps Up” formacji Chapter  Seven zawiera nagrania, które zostały zrealizowane w grudniu 1987 roku i …nigdy dotąd nie zostały wydane na  winylu ( wcześniej tylko na CD i kasecie magnetofonowej). Po 34 latach, zremasterowane nagrania pojawiają się w ekskluzywnej, limitowanej wersji 180-gramowego LP ( i w specjalnej edycji na żółtym winylu).

Album ”Thumps Up”  ( z podtytułem „Jazz in Sweden”) był projektem formacji Chapter Seven założonej przez Bengta „Beche” Bergera – czołowego szwedzkiego perkusistę. Bengt Berger jest jednym z najważniejszych i niezwykle kreatywnych muzyków europejskich. Jego popularność, uznanie i zasługi znane są być może jedynie wytrawnym fanom nowego jazzu lub „skandynawskiej szkoły jazzu”, jednak nazwisko perkusisty przewija się przez historię muzyki wraz z jego różnorakimi muzyczno-artystycznymi pomysłami od ponad pół wieku. „ Jestem perkusistą – mówi  z dumą Bengt Berger – który od ponad 50 lat interesuje się materią, którą skrótowo określamy jako world music. Jestem przede wszystkim perkusistą jazzowym, ale bardzo mocno zainspirowany jestem wpływami kulturowymi i artystycznymi jakie mogę pozyskiwać z ludowej muzyki Hindustanu, etnicznego Karnantic i szeroko rozumianej tradycji  Afryki Zachodniej, ze szczególnym uwielbieniem dla Ghany oraz Indii, gdzie przez wiele lat studiowałem tamtejszą muzykę i kulturę”.  Dla takiego postrzegania sztuki zawiązał przed lat rodzaj warsztatowej, koleżeńskiej kooperatywy Country & Eastern Records, dla której przyciągnął nie tylko podobnie myślących muzyków skandynawskich, ale także artystów z Indii oraz Afryki. Jego flagowy zespół  Beches Brew (ze zmieniającymi się muzykami) jest doskonałym przykładem konsekwentnej, stylistycznej koncepcji, to jest jazzowego, orkiestrowego brzmienia oraz nieskrywanej fascynacji muzyką Indii oraz Afryki Zachodniej. Bengt Berger jest także pionierem autorskiego postrzegania nowego jazzu. Pierwszym symptomem jazzowych inspiracji była jego szwedzka  formacja Rena Rama, z którą w 1970 roku zrealizował doskonały album. W nagraniu tego historycznego i przełomowego albumu udział wzięli m.in. Bobo Stenson, Palle Danielsson, Lennart Åberg  i Leroy Lowe. Szwedzki perkusista został także muzykiem grup legendarnego trębacza  Dona Cherry’ego, z którym zrealizował jego słynne albumy „Organic Music Society” (  w 1972 roku) oraz „Eternal Now” – kultowy album z 1973 roku.  Perkusista pojawiał się  także w zespołach takich muzyków, jak Palle Danielsson, Nisse SandströmBernt RosengrenJan WallgrenTorkel RasmussenPer TjernbergJonas Knutson. Koncertował i nagrywał wraz z formacjami  Arbete Och Fritid, Rena Rama, SPjärnsvallet, Archimedes Badkar i autorskim, legendarnym Bitter Funeral Beer Band; z grupą  Berger-Knutsson-Spering  oraz gościnnym udziałem córek Dona Cherry’ego  grał na słynnym, wspominkowym albumie  „See You in a Minute“ .

W 1986 roku założył  Chapter  Seven, grupę  prezentującą autorskie,  oryginalne kompozycje, inspirowane muzyką Afryki Zachodniej, ale z dość zaskakującym składem instrumentalnym: trzema saksofonistami (Lennart Åberg, Roland Keijser i Thomas Gustafsson), dwoma basistami (Anders Jormin i Sergei Muchin), dwoma perkusistami ( Anders Kjellber i lider Bengt Berger) oraz puzonistą  Nilsem Landgrenem.  Tak powstała szwedzka supergrupa złożona z wiodących muzyków jazzowych, grająca głównie  afro-hinduskie jazzowe kompozycj