Wiosną 2014 roku, dawaj gitarzyści  Henry Kaiser i Ray Russell  wraz z perkusistami Weaselem Walterem i Williamem Winantem, basistami Michaelem Manringiem (elektrycznym) i Damonem Smithem (kontrabas) oraz saksofonistami Steve’m Adamsem, Joshua Allenem, Phillipem Greenliefem i Aramem Sheltonem – weszli do California’s Fantasy Studios  w Berkeley na całodniową sesję, która przekształciła się w  „The Celestial Squid” – prawie osiemdziesięciominutową  suitę nowoczesnej muzyki improwizowanej. Poza melodyjnymi tematami i strukturami kompozycyjnymi, wszystko na „The Celestial Squid”  zostało zaimprowizowane i jest wspaniałym dokumentem przede wszystkim wirtuozerii gitarzystów.

Zdobywca nagrody Grammy Award, Henry Kaiser jest powszechnie uznawany za jednego z najbardziej kreatywnych i innowacyjnych gitarzystów, improwizatorów i producentów w dziedzinie muzyki rockowej, jazzowej, world-music i współczesnej muzyki eksperymentalnej. Ten muzyk z Kalifornii jest jednym z najczęściej nagrywanych instrumentalistów: pojawił się na ponad 250 różnych albumach i przyczynił się do powstania niezliczonych ścieżek dźwiękowych  do produkcji  telewizyjnych oraz i filmu. Henry Kaiser  koncertuje głównie w USA, Kanadzie i Japonii, nieczęsto pojawia się w Europie. Jest liderem najróżniejszych konfiguracji zespołowych, solistą, muzykiem swobodnie poruszającym się w trudnej materii muzyki  improwizowanej. Lista artystów z którymi nagrywał i koncertował jest imponująca : Evan Parker, John Oswald, Ryuichi Sakamoto, Toshinori Kondo, Steve Lacy, John Stevens, Michael Stipe, Herbie Hancock, John Zorn, Wadada Leo Smith, Bill Laswell, John Stevens, Steve Smith, Drumbo (John French), Chris Cutler, Andy West, Fred Frith, Terry Riley, Scott Amendola, Michael Snow, Diamanda Galas, Thomas Mapfumo, Phil Lesh, Lukas Ligeti, Cecil Taylor, Merl Saunders, Tom Constanten, Negativland i Michael McClure.Dokumentem tych spotkań sa liczne albumy oraz ważne, autorskie projekty H.Keisera ( „Pinceta Lemon Fish”, „The Siamese Stepbrothers”, „Friends and Enemies”,  „Sky Garden”, „ Upriver”, „Yo Miles!” – elektryczny projekt w hołdzie Milesowi Davisowi, który współprowadził z Wadada Leo Smithem, ”Healing Force: Songs of Albert Ayler”, ”Nineteen Totally Originally Acoustic Guitarists”, „Unsettled Scores”).

Henry Kaiser także często pojawia się wraz z innymi gitarzystami; legendranymi są sesje i nagrania, jakie zrealizował z udziałem takich gwiazd jak Jerry Garcia, Derek Bailey, Bill Frisell, Nels Cline, D’Gary, Hans Reichel, Sonny Sharrock, Barry Melton, Mike Keneally, David Torn, Fred Frith, Davey Williams, Eugene Chadbourne, David Lindley, John Abercrombie, Bruce Anderson, Amos Garrett, Glenn Phillips, Freddie Roulette, Bob Weir, Steve Kimock, Jody Stecher, Jim O’Rourke, Martin Simpson i Harvey Mandel. Teraz do projektu „ The Celestial Squid” zaprosił  gitarzystę Ray’a Russella. Ray Russell to muzyk o równie sporym dorobku artystycznym, ale realizowanym na obrzeżach muzyki improwizowanej. Przez ponad cztery dekady współpracował z tak różnorodnymi i stylistyczne odległymi artystami, jak Nucleus, Gil Evans, Van Morrison, Cat Stevens, Bill Fay, Jack Bruce, Michael Gibbs, Tina Turner, Bryan Ferry. Jego kariera solowa weszła w fazę sukcesu pod koniec lat 60-tych i można ją postrzegać jako równoczesną i dzikszą odmianę elektrycznego jazzu, uwalnianej w ciekawych projektach kolejnych dekad.

Dionizy Piątkowski