To pierwsze w historii fonografii wydawnictwo łączące dwa nagrania tego samego dzieła: wersję studyjną i nagranie dokonane na żywo w legendarnym Kościele św. Tomasza w Lipsku, gdzie pracował oraz jest pochowany kompozytor, Johann Sebastian Bach. Album „ Johann Sebastian Bach – Goldberg Variations” jest także kulminacją 20-letniej pracy genialnego chińskiego pianisty Lang Langa nad utworem i najbardziej osobistym projektem w jego dotychczasowej karierze. Lang Lang zrealizował marzenie swojego życia, nagrywając „Wariacje Goldbergowskie” jako dwa uzupełniające się realizacje: pierwsza z nich to rejestracja recitalu na żywo, wykonanego 5 marca 2020 roku, w Kościele św. Tomasza w Lipsku ( gdzie Bach pracował przez prawie 30 lat i gdzie jest pochowany); drugie zostało zrealizowane 15 marca, w Jesus-Christus-Kirche w Berlinie. „Mam teraz 38 lat i chociaż wciąż jestem młody, to myślę, że nadszedł czas na nowy etap w moim rozwoju artystycznym –  mówi Lang Lang. Przeniosłem się na zupełnie nowy obszar z Wariacjami Goldbergowskimi i całkowicie zanurzyłem się w tym projekcie. Moim celem jako artysty jest nieustanne pogłębianie samoświadomości i wiedzy oraz inspirowanie innych. To ciągły proces, ale ten konkretny projekt zaprowadził mnie na tej drodze o wiele dalej”.

Uważa się, że J.S.Bach napisał „Wariacje Goldbergowskie” dla swojego ucznia, nastoletniego wirtuoza klawesynu, Johanna Gottlieba Goldberga. Pierwszy biograf kompozytora rozpropagował informację, że utwór został zamówiony przez cierpiącego na bezsenność rosyjskiego ambasadora na dworze drezdeńskim jako „kojąca i ożywcza” kompozycja do wykonywania w nocy przez młodego Goldberga. Dzieło opublikowane pod koniec 1741 roku wymaga od wykonawcy niezwykłego i pełnego skupienia. ”To nie tylko najbardziej wyjątkowa i twórcza kompozycja w repertuarze pianistycznym – mówi o sesji Lang Lang –  ale również najbardziej wielowymiarowa. Pozwala nam czerpać z tego wszystkiego, co mamy w sobie, ale także uświadamia nam, czego nam brakuje i czego jeszcze musimy się nauczyć”.

Lang Lang to ceniony na całym świecie wirtuoz fortepianu; sprzedał w swojej karierze miliony albumów oraz sięgnął szczytów klasycznych list przebojów, osiągając równocześnie wielki komercyjny sukces. W 2007 roku był nominowany do nagrody Grammy, stając się pierwszym chińskim artystą w historii, nominowanym w kategorii „Najlepszy Instrumentalista Solowy”, a przez magazyn Time został uznany jednym ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. W ciągu ostatniej dekady Lang Lang koncertował dla miłośników muzyki, światowych liderów, monarchów i dygnitarzy, w tym dla prezydenta Baracka Obamy, papieża Franciszka i królowej Elżbiety II. Występował w salach koncertowych na całym świecie z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami. Muzyka w wykonaniu Lang Langa dotarła do miliardów widzów przed telewizorami, dzięki transmisji jego występów z ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku oraz finału Pucharu Świata FIFA w Rio de Janeiro (w 2014 roku). Jego występy podczas gali wręczenia nagród Grammy z zespołem Metallica, Pharrellem Williamsem czy legendą jazzu Herbie Hancockiem, a także tegoroczna imponująca interpretacja piosenki „I Sing the Body Electric”, zdobyły uznanie milionów widzów. Lang Lang wziął również udział w koncercie „One World: Together At Home”, który dzięki transmisji przez główne stacje telewizyjne oraz online na wielu globalnych platformach, obejrzały miliardy widzów. Skala dokonań muzycznych Lang Langa znajduje odzwierciedlenie w jego zaangażowaniu w działalność charytatywną, przede wszystkim poprzez fundację Lang Lang International Music Foundation and Keys of Inspiration. W 2013 roku artysta został mianowany Posłańcem Pokoju przez Sekretarza Generalnego ONZ, skupiając się na edukacji globalnej. Zainspirował 40 milionów dzieci do nauki gry na fortepianie i opracował niezwykle udane programy edukacyjne. Otworzył również własne szkoły muzyczne, Lang Lang Music World w Shenzhen oraz Lang Lang Art World w Hangzhou.

Poprzedni album Lang Langa, „Piano Book”, był najlepiej sprzedającym się klasycznym albumem na świecie w 2019 roku. Wspiął się na pierwsze miejsce klasycznych list przebojów w wielu krajach, osiągając zarazem wielki sukces w streamingu, z ponad 170 milionami pobrań. Lang Lang jest jednym z najbardziej wpływowych muzyków klasycznych na świecie, z ponad 20 milionami obserwujących w mediach społecznościowych.Wszystko, co robi Lang Lang, opiera się na jego przekonaniu, że „muzyka czyni życie lepszym – uzdrawia, jednoczy i inspiruje, a także czyni nas lepszymi ludźmi”.

Wariacje Goldbergowskie” to jego najnowsze wydawnictwo, którego celem jest zachęcenie nowego pokolenia słuchaczy do odkrywania zdumiewającej twórczości Bacha. Podróż pianisty do serca jednego z największych arcydzieł światowej kultury rozpoczęła się od lekcji poświęconych muzyce Bacha w rodzinnych Chinach. Miał zaledwie 17 lat, kiedy zagrał z pamięci „Wariacje Goldbergowskie” dla dyrygenta i pianisty Christopha Eschenbacha. Lang Lang pobierał nauki od czołowych interpretatorów muzyki tego kompozytora, między innymi dyrygenta Nikolausa Harnoncourta oraz klawesynisty i specjalisty w dziedzinie dawnych instrumentach klawiszowych, Andreasa Staiera. Na początku marca 2020 roku, na krótko przed rozpoczęciem sesji studyjnych, dał przejmujący publiczny występ w Lipsku, gdzie wykonał „Wariacje Goldbergowskie”. „Granie w Kościele św. Tomasza – wspomina pianista – tak blisko miejsca, w którym Bach został pochowany, było dla mnie nieprawdopodobnie emocjonujące. Nigdy nie czułem się tak blisko kompozytora, jak podczas tego recitalu. Wersja nagrana na żywo jest bardzo spontaniczna, podczas gdy w wersji studyjnej mój sposób grania jest inny – bardzo przemyślany i refleksyjny. W sytuacji koncertowej doświadczasz 100-minutowego utworu jako całości. W studiu możesz skupić się na pojedynczych szczegółach i niuansach, co oczywiście może znacząco wpłynąć na wrażenia muzyczne.”

Dionizy Piątkowski