Down The Road Wherever” to zbiór melodyjnych, spokojnych ballad, przeplatanych rock and rollową fantazją. Mark Knopfler zgrabnie połączył to, co lubi najbardziej: blues, jazz, rock oraz irlandzki folk. To dziewiąty, solowy album wybitnego artysty i kolejny pokazujący, jak z talentem poety Mark Knopfler potrafi opowiadać nawet o najprostszych sprawach. „Mój dobry przyjaciel Chet Atkins powiedział kiedyś, że wydostał się z biedy piosenka po piosence. Bardzo utkwiło mi to w głowie – tak artysta wyjaśnia tytuł albumu.

Mark Knopfler to wybitny gitarzysta, kompozytor oraz wokalista znany z występów z takimi zespołami jak m.in. Dire Straits oraz Notting Hillbillies, a także ze współpracy z Eric’em Claptonem, Tiną Turner, Bobem Dylanem oraz Sting’em. Jest autorem bestsellerowych, solowych albumów ( np. „Sailing to Philadelphia”, „The Ragpicker’s Dream”, „Tracker”) oraz bohaterem sukcesów formacji Dire Straits. Po rozpadzie grupy ( w 1995 roku), gitarzysta skupił się na karierze solowej. Debiutancki album Marka Knopflera zatytułowany „Golden Heart” ujrzał światło dzienne już rok później, zdobywając status Złotej Płyty w Wielkiej Brytanii oraz Kanadzie. Szacuje się, że łącznie albumy Marka Knopflera, nagrywane zarówno solowo, jak również we współpracy z innymi artystami i zespołami, zostały sprzedane w nakładzie liczącym ponad 100 milionów egzemplarzy. W 2003 roku Mark Knopfler został wpisany przez czasopismo The Rolling Stone na listę najlepszych gitarzystów wszechczasów.

Do projektu „Down The Road Wherever”  Mark Knopfler zgromadził podczas sesji nagraniowych grupę znakomitych muzyków ( m.in. klawiszowcy Jim Cox i Guy Fletcher, basista Glenn Worf, gitarzyści Richard Bennett i Robbie McIntosh, skrzypek John McClusker, saksofonista  Nigel Hitchcock, trębacz Tom Walsh). Mark Knopfler zachęcał każdego, by pozostawił swój ślad w kompozycji, jednak bez zaburzania esencji utworu. „ Tworzenie płyty to nie zawsze autostrada, czasami droga może być naprawdę kręta i wyboista. Jednak na tym polega cała radość z nagrywania” – sugerował muzykom. Za produkcję albumu „Down The Road Wherever” odpowiadali kolektywnie  Knopfler oraz Guy Fletcher. Nagrania odbyły się w British Grove Studios w Londynie. Oczywiście autorem wszystkich kompozycji jest Mark Knopfler.

Dionizy Piątkowski