Kiedy zostałem zaproszony do napisania kilkudziesięciu biogramów wybitnych muzyków jazzu nie sądziłem, że  Paweł Urbaniec   zdoła zgromadzić tyle znakomitości, które zechcą porozmawiać o  tak skomplikowanych sprawach jak życie i jazz. Doskonale zorientowany w muzyce, w zawiłościach karier i nagraniach dziennikarz brawurowo „podchodził ” gigantów jazzu budując rodzaj serdecznej rozmowy, w której bardzo ciekawie prowadził artystów w rejony, które interesują nie tylko znawcę jazzu, ale także ciekawego życia, świata i muzyki czytelnika.

 „O życiu i muzyce z legendami jazzu – rozmawia Paweł Urbaniec”  to wyjątkowa książka. Do tej pory brakowało na polskim rynku takiej publikacji. I choć ukazują się rozmowy z muzykami jazzu, to zazwyczaj są to okolicznościowe i standardowe wypowiedzi, promujące nową płytę, koncert lub festiwal. Paweł Urbaniec poszedł dużo dalej: zarzucił manierę budowania gwiazdorstwa artysty koncentrując się często na ważnym epizodzie  jego kariery, ciekawej sesji, spotkaniu. Czyli wybrał taką właśnie jazzową rozmowę o życiu i muzyce z gigantami i legendami jazzu. Z popularnymi i  zapomnianymi, z uwielbianymi oraz komercyjnymi gwiazdami, z wielkimi innowatorami tej muzyki. To pięćdziesiąt wspaniałych opowieści o jazzie, które snują : John Abercrombie, Terence Blanchard , Gary Burton, Larry Carlton, Ron Carter, Stanley Clarke, Jimmy Cobb, Billy Cobham, Larry Coryell, Jack DeJohnette, Lou Donaldson, Bob Dorough, Peter Erskine, Bill Frisell, Jan Garbarek, Benny Golson, Jerry Goodman, Jimmy Heath, Eddie Henderson, Dave Holland, Ron Holloway, Ahmad Jamal, Bob James, Rick Laird, Oliver Lake, Ramsey Lewis, Charles Lloyd, Joe Lovano, Mike Mainieri, Pat Martino, Bennie Maupin, John McLaughlin, Al Di Meola, Pat Metheny, Bob Mintzer, Airto Moreira, David Murray, Gary Peacock, Jean Luc-Ponty, Sonny Rollins, John Scofield, Archie Shepp, Sonny Simmons, Lonnie Smith, Mike Stern, Steve Swallow, Chester Thomson, Lenny White, Buster Williams oraz Gerald Wilson.Ten ostatni – jeden z najwybitniejszych w historii jazzu –  udzielił autorowi książki swojego ostatniego wywiadu, zmarł (w wieku 96 lat) dwa tygodnie po rozmowie.

 Ilustracją do książki jest seria grafik-portretów autorstwa Rafała Mroza stworzona specjalnie dla tej publikacji oraz dedykacje, podziękowania, które autor otrzymał od swoich rozmówców. By nadać książce walor edukacyjny oraz precyzyjnie umiejscowić rozmówców pozwoliłem sobie napisać  zgrabne mini-biografie artystów. Książkę „O życiu i muzyce z legendami jazzu”  (Wydawnictwo c2)  czyta się jak subtelną opowieść o historii jazzu, życia z muzyką,  swoistego estradowego i koncertowego obyczaju ale i anegdotycznych opowieści graniczących z przemycana historią znamienitych wydarzeń  ery jazzu.

Dionizy Piątkowski