Stanley Jordan, od połowy lat 80-tych, cieszy się ogromnym uznaniem i spora popularnością, konsekwentnie ukazuje swą muzyczną osobowość, pełną otwartości na każdą ze stylistyk, niezwykłą artystyczna wyobraźnię, kreatywną wszechstronność i niekwestionowany indywidualizm. Czy to ogrywając klasyczne arcydzieła W.A.Mozarta, czy poszukując nowych skojarzeń poprzez pop-rockowe hity, jazzowe standardy i ultranowoczesne pomysły improwizacyjne. Stanley Jordan jest jedyny i niepowtarzalny  ( solo lub z zespołem) zabierając słuchaczy w przepiękną, muzyczna podróż.

Album „Standards” jest zapisem koncertu, jaki wirtuoz gitary i tapingu przedstawił w Nowym Jorku w 1986 roku. Znalazły się tutaj – co charakterystyczne dla Stanley’a Jordana – zarówno standardy jazzu ( „ Georgie On My Mind”, „My Favorite Things”), jak i popularne przeboje muzyki rozrywkowej („The Sound Of Silence”, „Send One Your Love”, „One Less Bell To Answer”, „Because”)  a  nawet pastorałka „Silent Night”.

Amerykański wirtuoz Stanley Jordan jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej wyróżniających się gitarzystów jazzowych. Jego unikalny styl opiera się na zdumiewającym opanowaniu specjalnej techniki gry na gitarze: zamiast konwencjonalnego  szarpania strun Stanley Jordan stosuje metodę  „dotykową”  z wirtuozerską i zaawansowaną formą  dwuręcznych uderzeń w struny,  specjalnie przystosowanej do takiej techniki, gitary. Jego technika, choć imponująca, jest zawsze środkiem do muzycznego spełnienia. Znakomita technika gry na gitarze i niezwykła wrażliwość artysty są dzisiaj obiektem zachwytów i podziwu dla – nasyconej ciepłem i wrażliwością, improwizacją i budowaniem niezwykłego  nastroju – muzyki. Stanley Jordan perfekcyjnie opanował trudną, ale szalenie efektowną technikę gry tapingowej, w której muzyk o niebywałej zręczności i posiadający olśniewające umiejętności bawi się brzmieniem oraz nastrojem. I jest tak zarówno, gdy eksploruje ferią pomysłów w solowych prezentacjach, jak i  gdy zaprasza do udziału w swoim muzycznym misterium innych instrumentalistów.

Dionizy Piątkowski