Maciej Tubis – zdolny i konsekwentny w artystycznym wizerunku pianista realizuje kolejną brawurową sesję, by albumem  “So Us” udowodnić, że zajmuje ważne miejsce w europejskiej pianistyce oraz synorystyce jazzowego, standardowego trio. Od przebiegłej i skażonej pogodną improwizacją melodyki jazzu po skomplikowane pasaże i brzmienia nawiązujące często do nagrań  np. czołówki pianistów skandynawskich.

Maciej Tubis jest dzisiaj cenionym pianistą jazzowym, absolwentem łódzkiej Akademii Muzycznej. Już jako uczeń szkoły muzycznej uważany był za obiecującego klasycznego pianistę, brał udział w wielu konkursach ( m.in. w Konkursie Chopinowskim  dla młodych pianistów dostał się do finału, a Konkurs Interpretacji Muzyki Francuskiej przyniósł mu V nagrodę w kategorii kameralnej). Z ogromnym entuzjazmem podchodził także do jazzu, brał udział w Warsztatach Jazzowych w Chodzieży, uczęszczał na lekcje improwizacji i big bandu aż, w 2004 roku, zdobył II nagrodą na Konkursie Pianistów Jazzowych. Jest zafascynowany twórczością Arvo Parta, muzyką minimalistyczną oraz tzw. skandynawskim jazzem. W 2006 roku Maciej Tubis założył autorskie Tubis Trio  zapraszając do współpracy kontrabasistę Pawła Puszczało i perkusistę Przemysława Pacana. Zadebiutowali doskonale przyjęta przez krytyków i publiczność płytą „Live In Luxembourg”, by status europejskiego trio ugruntować studyjną płytą  „The Truth”. Album  „Flashback”  był oczywistą kontynuacją sesji  The Truth”  z melodyjnymi pasażami, ciekawą artykulacją oraz improwizowaną zabawą dźwiękiem.  „So Us”  to kolejna, studyjna płyta Tubis Trio w ciągu trzech lat. Od premiery „The Truth” w 2017 roku zespół nie zatrzymuje się nawet na chwilę, ale pomimo iście szaleńczego tempa pracy jakość muzyki wydaje się tylko wzrastać. Pianista przyznaje, „ że kluczem dla tak wzmożonej twórczej aktywności okazały się koncerty: Zauważyliśmy, że największy pazur łapiemy grając na żywo i chcieliśmy, żeby nowa płyta również emanowała taką energią. Materiał powstał bardzo szybko, bo w niecały miesiąc, ale byliśmy na tyle ograni, że tyle czasu wystarczyło, żeby stworzyć spójny program płyty”.

Nowe, ciekawe kompozycje brzmią pogodnie, energicznie ale i romantycznie jazzowo. Kompozytor przyłożył jeszcze większy nacisk na rytmikę i groove, nadając brzmieniu sporą dozę melodyki. „Kształt nowej muzyki to wypadkowa naturalnej ewolucji zespołu i ilości zagranych wspólnie koncertów – mówi Maciej Tubis. Chcieliśmy, żeby ta płyta była już totalnie nasza, w naszym stylu”. Kompozytorem utworów jest Maciej Tubis, ale słychać, że nastrój kompozycji budowany jest także udziałem basisty Pawła Puszczało i rytmem perkusji Przemysława Pacana. „Ponownie przyniosłem kilka pomysłów, które z czasem nabrały ostatecznej formy, ale trafił się też utwór, który dopiero podczas sesji został całkowicie przearanżowany. Ostatecznie zawsze idziemy tam, gdzie prowadzi nas muzyka” – zdradza pomysł sesji „So Us” pianista-kompozytor. Może właśnie dlatego muzyka trio jest  budowaniem brzmienia i nastroju, które stają się dzisiaj wizytówką europejskiego jazzu. To już nie tylko tworzenie  jakiegoś „ zaklętego” brzmienia   i budowanie nowej, jazz-klasyki, ale skupienie się na precyzji oraz kreacji kompozycyjnej  tworzonej na bazie wirtuozerskiej pianistyki.

Dionizy Piątkowski