Era Jazzu przygotowała okolicznościowy prezent : przepiękny album ze świątecznymi nagraniami wielkich gwiazd jazzu i estrady . Nie ma przecież liczącego się artysty, który w swoim repertuarze nie miałby nagrań ” christmas ”.I dzieje się tak zarówno u rockmanów, gwiazd pop-estrady, jak i jazzu. Świąteczne albumy  ma zarówno Louis Armstrong, B.B.King i Ella Fitzgerald, jak i  Wynton Marsalis, Al Di Meola i Diana Krall. Dla  jazzu kolędy i pastorałki są najczęściej prostymi i znanymi  kompozycjami, które poddawane wspaniałej interpretacji  oraz  improwizacji stają się nowym, popularnym standardem. Wsłuchajmy się zatem  w nagrania, które z jednej strony ukazują, jak wielki, wspaniały oraz inspirujący jest czas „ Christmas ”, z drugiej – jak znamienite inspiracje wywoływane są poprzez zgrabne wykorzystanie świątecznych kompozycji i nadanie im całkowicie nowych brzmień i nastrojów. Od historycznych nagrań Louisa Armstronga ,Billie Holiday i Joe Williamsa i Raya Charlesa po nowoczesne „season songs”  Ray’ a Hargrove’a, Diany Krall i Leszka Możdżera. Od brawurowych interpretacji słynnej „ Silent Night” (Boyz II Men, Dinah Washington i Laura Lygi ) po świąteczne „evergreeny” : „Winter Wonderland” (Shirley Horn), „ Jingle Bells” ( Single Singers) i „White Christmas” ( Lee Ritenour).

 Okres świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego Roku to dla każdego z nas czas szczególny. Odrobiny wyciszenia, spokoju, familijnej radości i zadumy. Ale to także czas, gdy od wieków towarzyszy nam okolicznościowa muzyka. To te  wszystkie kolędy i pastorałki, które rozbrzmiewają  od Świętego Mikołaja do Trzech Króli. I wydawać by się mogło, że pogodne i znane melodyki zdominują swą jednorodnością świąteczne spotkania, to jednak tradycyjne pieśni bożonarodzeniowe są dzisiaj doskonałym pretekstem oraz twórczą inspiracją , która przez ostatnie lata zbudowała charakterystyczne „ świąteczne brzmienie ”. To co w naszej kulturze i chrześcijańskim obyczaju było przez lata specyficznym „ sacrum ”, teraz stało się wszechświatowym „ profanum ” i  modnym trendem. Co więcej, popularne „ carrols ” to dzisiaj już nie tylko smętnie odśpiewywane  tradycyjne kolędy, ale także cały katalog najpiękniejszych kompozycji w stylistyce  „ season greetings ”.

Od wielu lat zapraszam artystów na Gale Christmas. Z takim właśnie, świątecznym przesłaniem przedstawiłem recital Diany Krall, z programem „Winter Night” zagrał gitarzysta Al Di Meola, wielkim echem odbiły się koncerty Detroit Gospel Singers, szczególny charakter miały koncerty New Orleans Joyful Gospel Singers oraz Golden Gospel Singers, trasa koncertowa Freddie’go Cole’a oraz wspaniałego duetu Friend & Fellow; niepowtarzalny filharmoniczny koncert przedstawiła Carla Bley wraz z jej „Carla’s Carrols”. Świąteczny urok miały także koncerty Dee Dee Bridgewater, Dianny Reeves, Dionne Warwick, Take Six, Chick Corea, Barbara Hendricks, The Hilliard Ensemble, The New York Voices….

Dionizy Piątkowski