Po znakomitej serii “Blue Note Plays” zainicjowanej przez prestiżową Blue Note Records powraca koncepcja tematycznego albumu dedykowanego kompozycjom Leonarda Cohena. Przed laty w serii „Blue Note Plays” ukazały się albumy m.in. z przebojami The Beatles, Stinga, A.C.Jobima, Ray’a Charlesa, Stevie’go Wondera i Burta Bucharacha śpiewanymi i granymi przez gwiazdy słynnej oficyny ( od Cassandry Wilson i Nancy Wilson po Jimmy’ego Smitha i Stanley’a Jordana).

Premierą jest kolejne wydawnictwo „Here It Is: A Tribute to Leonard Cohen” z plejadą gwiazd śpiewających kultowe piosenki Leonarda Cohena. Producentem sesji jest  Larry Klein, który zaprosił ( nie tylko jazzowych) wokalistów, takich jak Peter Gabriel, James Taylor, Iggy Pop, Norah Jones, Gregory Porter, Sarah McLachlan, Luciana Souza, Mavis Staples, David Gray i Nathaniel Rateliff. „Kiedy Larry Klein zaprosił mnie do udziału w nagraniu albumu w hołdzie Leonardowi Cohenowi, natychmiast się zgodziłem” – mówi James Taylor. Zarówno dlatego, że Larry jest świetnym producentem doskonałych nagrań i dobrym przyjacielem, a także dlatego,  że jak prawie wszyscy w moim pokoleniu, szanuję Leonarda Cohena. Gdy tylko zacząłem szukać własnych muzycznych preferencji, piosenki Cohena znalazły się wśród moich nielicznych ulubionych i miały duży wpływ na mój rozwój, jako autora piosenek”.

Larry Klein ( nadworny producent albumów m.in. Dianny Krall i Norah Jones) postanowił stworzyć album wyłącznie z utworami Leonarda Cohena, zapraszając do współpracy wokalistów reprezentujących różne stylistyki oraz wyjątkowy zespół muzyków jazzowych, „artystów tworzących w niezwykle kreatywny sposób język dźwiękowy współczesnego jazzu”: gitarzystę Billa Frisella, saksofonistę Immanuela Wilkinsa, pianistę Kevina Hays’a, basistę Scotta Colley’a, perkusistę Nate’a Smitha, Grega Leisza (steel guitar) oraz Larry’ego Goldingsa na organach.  „ Leonard Cohen był od początku lat 80-tych  moim przyjacielem – wspomina Larry Klein. W ciągu ostatnich 15 lat swojego życia stał się bliskim przyjacielem. Był prawdopodobnie najmądrzejszym i najzabawniejszym przyjacielem, jakiego miałem i kimś, kogo bardzo lubiłem pod każdym względem. Po jego śmierci często uczestniczyłem w koncertach jego piosenek śpiewanych przez innych artystów. Jednym z powodów jest oczywiście to, że te piosenki są tak dobre. W pewnym sensie Leonard jest najlepszym autorem piosenek popowych w historii – ale innym powodem była ciągła obecność jego muzyki wokół mnie. To było niezwykle satysfakcjonujące doświadczenie, aby zmienić muzyczny kontekst jego wierszy i pokazać je w innym świetle. Mam nadzieję, iż ten muzyczny język, który wspólnie wypracowaliśmy sprawi, że piosenki te dotrą do słuchaczy w nowy sposób”.

Tuzin kompozycji  na płycie „Here It Is: A Tribute to Leonard Cohen”  to utwory od zaczerpniętych z jego legendarnego debiutu w 1967 roku, po piosenki z jego ostatniego albumu „You Want It Darker”, wydanego zaledwie kilka dni przed jego śmiercią, w 2016 roku. To także jego najbardziej znane „klasyki” i mniej znane piosenki, a wszystkie ukazane poprzez  znakomite interpretace. Mamy więc „Steer Your Way”(Norah Jones), „Here It Is” (Peter Gabriel), “Suzanne” (Gregory Poter), “Hallelujah” (Sarah McLachlan), ”Avalanche” (Immanuel Wilkins), “Hey, That’s No Way To Say Goodbye” (Luciana Zouza), “Coming Back To You” (James Taylor), “You Want It Darker” (Iggy Pop), “If It Be Your Will” (Mavis Staples), “Seems So Long Ago, Nancy” (David Gray), “Famous Blue Raincoat” (Nathaniel Rateliff) oraz piękną wersję “Bird On The Wire” Billa Frisella. Kolekcja „Here It Is: A Tribute to Leonard Cohen” przypomina  tym samym koncepcję, L.Kleina z 2007 roku, gdy tworzył słynny album  „Herbie Hancock River: The Joni Letters”, ale także jest blisko projektom cyklu „Blue Note Plays”.

Dionizy Piątkowski