Legendarny wokalista i autor piosenek James Taylor wydał swój nowy album  „American Standard” stanowiący zestaw standardów jazzu i muzyki rozrywkowej. To dziewiętnasty, studyjny album Taylora i jego pierwsze wydawnictwo od wydanej w 2015 roku płyty „Before This World” – jego wielkiego sukcesu komercyjnego. Jako artysta nagrywający i koncertujący, James Taylor od ponad 50 lat wzrusza ludzi swoim ciepłym barytonowym głosem i charakterystycznym stylem gry na gitarze. Od wydania swojego debiutanckiego albumu w 1968 roku, sprzedał ponad 100 milionów albumów, zdobywając liczne nagrody złote, platynowe i multi-platynowe. W 2015 roku Taylor wydał „Before This World”, pierwszy album w historii jego wybitnej kariery, który pojawił się na pierwszych miejsca bestsellerów w USA. Taylor jest laureatem wielu nagród Grammy, został wpisany do Rock and Roll Hall of Fame,  prestiżowej Songwriters Halls of Fame, a w 2006 roku National Academy of Recording Arts and Sciences nadała mu szacowny tytuł  MUSICARES Person of the Year. James Taylor jest także Kawalerem Orderu Sztuki i Literatury oraz odznaczony został Narodowym Medalem Sztuki/NAE przez Baracka Obamę w 2012 roku. W listopadzie 2015 roku James Taylor otrzymał Prezydencki Medal Wolności, najwyższe, amerykańskie odznaczenie cywilne, a w grudniu 2016 roku wręczono mu Kennedy Center Honors, wyróżnienie dla osób, które wzbogaciły amerykańską kulturę poprzez wybitne osiągnięcia w sztukach scenicznych.

 Na „American Standard” James  Taylor wprowadza nowe brzmienia i nadaje świeżego znaczenia tym ponadczasowym dziełom sztuki, podejmując jedne z najbardziej lubianych piosenek XX wieku i czyniąc je całkowicie własnymi.  „ To są piosenki, z którymi dorastałem i które zawsze miałem w pamięci, będące częścią rodzinnej kolekcji płyt — mówi o sesji James Taylor. Dlatego miałem poczucie, że wiem, jak do nich podejść; stworzenie albumu American Standard było dla mnie czymś całkowicie naturalnym. Znam większość tych piosenek z oryginalnych nagrań słynnych musicali Rodgersa i Hammersteina. Jeśli chodzi o sposób, w jaki były wcześniej wykonywane i nagrywane, zwracaliśmy uwagę na akordy i melodię, ale byliśmy zainteresowani zrobieniem czegoś nowego i wprowadzeniem czegoś zupełnie nowatorskiego; ich świeża interpretacja sprawiła, że warto było się tego podjąć”. 

Na płycie „American Standard”  odnajdziemy zarówna swingującą interpretację „My Blue Heaven” Waltera Donaldsona i  George’a A. Whitinga, jak i  „Almost Like Being In Love” Fredericka Loewe i Alana Jay’a Lernera z musicalu „Brigadoon”; urzekające jest wykonanie „The Nearness of You” Hoagy’ego Carmichaela i Neda Washingtona, wesołe „Sit Down, You’re Rockin’ the Boat” Franka Loessera z broadwayowego hitu  „Guys and Dolls”,mocny w swojej wymowie komentarz wydarzeń społecznych z Południowego Pacyfiku w „You’ve Got To Be Carefully Taught” Richarda Rodgersa i Oscara Hammersteina II, znakomita interpretacja standardu duetu Billie Holiday-Arthur Herzog Jr. „God Bless The Child” oraz cover piosenki ( oryginalnie pochodzącej z kreskówki „Katnip Kollege” z serii „Merrie Melodies” z 1938 roku), „As Easy As Rolling Off A Log”. Kilkanaście starannie wyselekcjonowanych piosenkei na płycie  „American Standard” prezentuje doskonałe i niepowtarzalne umiejętności wokalne Taylora oraz jego muzykalność. Być może dlatego czyni z nowego pomyslu Jamesa Taylora album tak wyjątkowy. Przepięknie proste aranżacje gitarowe, czerpiące z wirtuozerii gitarowej Jamesa Taylora i Johna Pizzarelli’ego. Do tego udział jazzowych gwiazd ( Steve Gadd, Luis Conte, Walt Fowler, Larry Goldings) buduje niepowtarzalne brzmienie całej sesji.

Dionizy Piątkowski