Wolfgang Muthspiel, Scott Colley i Brian Blade nagrali „Angular Blues” w tokijskim Studio Dede latem 2019 roku. Potem album został zmiksowany z Manfredem Eicherem na południu Francji w Studios La Buissonne, gdzie Muthspiel nagrał swoje dwie poprzednie  płyty dla ECM Records ( „ Rising Grace” i „Where the River Goes” – z udziałem pianisty Brada Mehldau i trębacza Ambrose Akinmusire). O swoim nowym trio gitarzysta mówi „Scott i Brian dzielą moją miłość do kompozycji, a jednocześnie trwały muzyczne rozmowy na temat ich interpretacji”

Austriacki gitarzysta Wolfgang Muthspiel uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych gitarzystów swego pokolenia. Po klasycznym przygotowaniu w grze na skrzypcach, dopiero jako nastolatek  odkrył pasje do gitary oraz zainteresowanie muzyką improwizowaną, co w konsekwencji doprowadziło go do jazzu. Po studiach u Micka Goodricka w New England Conservatory, a później w Berklee College of Music w Bostonie, przez dwa lata koncertował z kwintetem Gary’ego Burtona i zdobył sobie doskonałą reputację na scenie jazzowej. Od połowy lat 90-tych mieszkał i pracował w Nowym Jorku. W tym czasie wraz m.in.  z Rebekką Bakken śmiało podejmował  śmiałe i ciekawe próby połączenia jazzu z muzyką rozrywkową. Wraz z bratem rozwijał ( w formacji Muthspiel / Muthspiel) elektroniczne projekty jazzowe. Stał się także cenionym muzykiem sesyjnym współpracując mi.in z Trilok’em  Gurtu, Dhaferem Youssefem, Youssou N’Dourem, Marią Joao, Dave’m Liebmanem, Peterem Erskine,, Paulem Motianem, Bobem Bergem, Gary’m Peacockem, Don Aliasem, Larry’m Grenadierem, John Patituccim, Dieterem Ilgem oraz formacją Vienna Art Orchestra. Po europejskiej trasie koncertowej (w 2008 roku) ze swoim nowym kwartetem i duetem Friendly Travellers (z perkusistą Brianem Blade’m)  najwyraźniej preferować zaczął mniejsze składy instrumentalne. Tak zrodziło się trio MGT (Muthspiel-Grigoryan-Towner), z którym po kilku trasach koncertowych zrealizował ciekawy album „From a Dream”. Skomponował także wiele projektów różnych zespołów ( np. Klangform Vienna) i podjął się produkcji nagrań młodych muzyków. Jego albumy „Wolfgang Muthspiel Trio”,Drumfree Trio” orazWolfgang Muthspiel Quintet ” uznano za jedne z najciekawszych. Przełomowymi okazaly się albumy realizowane dla monachijskiej ECM Records „Travel Guide” MTG Trio z  2013 roku,  sensacyjne trio oraz album „Driftwood” z udziałem Briana Blade’a i Larry’ego Grenadiera wywołało rozległe media. Jesienią 2016 roku ukazał się  „Rising Grace” , album kwintetu z udziałem Brada Mehldau, Ambrose Akinmusire, Brian Blade’a i Larry’ego Grenadiera. Doskonale recenzje ugruntowały pozycje austriackiego gitarzysty na rynku jazzowym. Artysta otrzymał prestiżowa Nagrodę Hansa Kollera  „Muzyka Roku ”oraz nagrodę„ Europejskiego muzyka jazzowego roku 2003 ”. Musician Magazine wybrał go do Panteonu dziesięciu najlepszych gitarzystów świata.

Urodzony w Luizjanie perkusista Brian Blade jest (od 2000 roku) stałym muzykiem legendarnego  Wayne Shorter Quartet. Współpracuje ( nagrywa i koncertuje) także z najważniejszymi artystami : od Boba Dylana, Joni Mitchell, Daniela Lanois i Norah Jones po Charlie’go Hadena, Herbie’go Hancocka, Chick Coreę i Joshua Redmana.  Lider albumu „Angular Blues” Wolfgang Muthspiel mówi: „Brian słynie ze swojego brzmienia i dotyku, tego pływającego sposobu grania, z tego, jak tworzy intensywność przy stosunkowo niskiej głośności. Z wielką przyjemnością obserwuję, jak Brian reaguje wrażliwie, grając na gitarze akustycznej lub elektrycznej. Przez lata grałem z nim wiele koncertów i produkcji, w tym w naszym duecie z gitarami „Friendly Travellers” a także w „Driftwood” i „Rising Grace”. Zawsze oferuje pełną interakcję i inicjatywę, a także indywidualne brzmienie”.

 Basista Scott Colley, uczeń legendarnego Charlie’go Hadena, jest muzykiem o niezwykle rozległym doświadczeniu i współpracą z takimi legendami Jim Hall, Andrew Hill, Michael Brecker, Carmen McRae i Bobby Hutcherson, Herbie Hancock, Gary Burton, Pat Metheny, John Scofield, Chris Potter i Julian Lage. Scott Colley jest także autorem ośmiu  albumów. „Scott i Brian dużo grali razem w ciągu ostatnich kilku lat, więc dobrze się znają –  zauważa Wolfgang Muthspiel. Grałem ze Scottem w Nowym Jorku już w latach 90-tych i zawsze czułem, że był on niezwykle oddanym muzykiem, który – swoim ciepłym brzmieniem i elastycznym, tanecznym rytmem – jednocześnie ożywiał i wspierał muzykę. Specjalnie dla niego napisałem basową melodię pierwszego numeru nowego  albumu, „Wondering”. Jego dźwięk rozwija płynny i harmonijny ruch zachęcający do dalszej zabawy ”

Wolfgang Muthspiel, którego The New Yorker nazwał „blaskiem światła” wśród dzisiejszych gitarzystów jazzowych, albumem „Angular Blues” powraca do formatu trio. To czwarta płyta Austriaka w ECM Records jako lidera, po dwóch uznanych wydawnictwach w kwintecie i jego debiucie z triem. Podobnie jak „Driftwood” — nagranym w trio albumie z 2014 roku ( który Jazz Times nazwał „filmowym” i „poruszającym”) sesję „Angular Blues” współtworzy z Mutshpielem grający z nim od wielu lat Brian Blade na perkusji, ale zamiast Larry’ego Grenadiera na kontrabasie, pojawia się tym razem Scott Colley. Mutshpiel gra na przemian na gitarze akustycznej i elektrycznej w charakterystyce melodyjnych, własnych kompozycji. Jest sielankowa „Hüttengriffe”, refleksyjna „Camino”, po raz pierwszy podejmuje  standardy („Everything I Love” i „I’ll Remember April”), a także po raz pierwszy wydaje na płycie utwór bebopowy („Ride”). Do tego jeden utwór solowy ( „Solo Kanon in 5/4”)  z elektronicznym efektem delay przesycającym quasi-barokowe ronda w hipnotycznym blasku.

Dionizy Piątkowski