Agnieszka Maciaszczyk zaproponowała swoim albumem “ In Search Of ” zgoła inne, ciekawe podejście do wokalnej ekspozycji. Jakby ulegając skromnej ekspresji poddała się brzmieniu znakomitego zespołu ( Michał Ciesielski-fortepian, Michał Bąk-kontrabas, Przemysław Jarosz –perkusja, Szymon Łukowski– saksofon, klarnet) i wraz z nim zbudowała subtelną, bardzo osobistą, jazzową narrację. Agnieszka Maciaszczyk jest przy tym niezwykle autentyczna, nie sili się na agresywną ekspresję swojego głosu, lecz stara być kolejnym ( wokalnym) instrumentem kwintetu.

Agnieszka Maciaszczyk jest absolwentka Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku na kierunku wokalistyki jazzowej, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem. Uczestniczyła w  wielu konkursach i  festiwalach: od Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu (2011, 2012, 2013), przez  Azoty Tarnów Jazz Contest ( jako jedyna kobieta w swojej kategorii), Festiwal im. Kaliny Jędrusik w Częstochowie, po Hot Jazz Spring/ Swingujący Kruk i Ladies Jazz Festiwalu  w Gdyni, gdzie zaprezentowała autorski Quintet.

Uwagę na Agnieszkę Maciaszczyk zwróciłem przy okazji zmagań konkursu w poznańskim Blue Note w 2014 roku. Już wtedy jej pomysł i artykulacja wokalna wzbudziła zachwyt jury  i otrzymała nagrodę. Teraz Agnieszka Maciaszczyk wraca z autorskim pomysłem i albumem, który pokazuje, jak ciekawa i wszechstronna jest młoda wokalistka oraz jak blisko jest jej do grona nowych, ciekawych wokalistek ocierających się o jazz i jego okolice. Bo dzisiaj sztuka wokalna jazzu jest już zbyt wielkim uniwersalnym odniesieniem, gdzie mieszą się ortodoksja nowoczesnego jazzu, pogodnej, lirycznej ballady a nawet melodyjnego przeboju. Agnieszka Maciaszczyk broni się zgrabnie takiej klasyfikacji podając swoje pojmowanie jazzu i muzyki w szczególnie piękny, wrażliwy i subtelny sposób.

Dionizy Piątkowski