Zdawać by się mogło, że nagrania jazzowe “nie znają granic” a takie chce mu wytoczyć poznański pianista Ares Chadzinikolau. „Greek Jazz” to pomysł na specyficzne połączenie tego, co dzisiaj nazywamy „world music” ze strukturą nowoczesnego jazzu. Przy czym określenie „world music” jest tutaj na wyrost, bowiem Ares Chadzinikolau doskonale odnajduje się w takiej muzyce, czyli greckich skojarzeniach muzyki ludowej i taką – w większym lub mniejszym natężeniu- przemyca do swojej twórczości jazzowej. „Greek Jazz” jest  zatem zgrabnym rozegraniem ciekawego pomysłu, który perfekcyjnie i z gracją przedstawia pianista i jego trio ( perkusiści Fouad El Fahli i Łukasz Wicenciak, basiści- Tomasz Fąś i Piotr Rogacki) wspomagani przez Waldemara Knade ( viola) i Macieja Szymańskiego ( gitara i  greckie buzuki).

Liderem i kompozytorem jest charyzmatyczny Ares Chadzinikolau – Grek polskiego pochodzenia, muzyk, malarz i poeta. To także postać szczególna i niezwykła dla polskiej i greckiej kultury. Poeta, pianista, kompozytor, tłumacz, zasłużony dla kultury polskiej, absolwent i wykładowca Akademii Muzycznej  w Poznaniu (uczeń prof. B. Nowickiego i prof. H. Czerny-Stefańskiej; kompozycji uczył się u Mikisa Teodorakisa, aranżacji oraz improwizacji u Piotra Kałużnego). Nade wszystko  lider i wokalista  dwóch znaczących formacji  :  grającej  greek-reggae Ares & The Tribe  oraz  tworzącej greek-jazz Ares Chadzinikolau Trio.

Ares jest synem wybitnego greckiego poety Nicosa Chadzinikolau (1935- 2009). Stąd, poza muzyką, niezwykle ważną jest dla artysty także literatura. Wydał kilkadziesiąt książek ( m.in. „Z twarzą słońca” , „Syn Prometeusza”, „Antologia poezji greckiej Panta rei”, „Polsko-greckie związki kulturalno-literackie w ciągu wieków”, „Między brzegami”, „Literatura nowogrecka XX wieku w przekładach polskich”); przetłumaczył kilkanaście tomów greckiej i polskiej poezji. Nagrał kilkanaście płyt ( np. „Perły fortepianu”, „Sny o Grecji”,” Piano Impressions”, „Tańcz jak Zorba”, „Humanity & Soul”, dwa albumy serii „ Greek Jazz”), utworzył autorską szkołę pianistyczną dla szkół muzycznych ; jego obrazy eksponowane były na wystawach w Grecji, Niemczech i Polsce. Przez  wiele lat koncertował i nagrywał z zespołem reggae Ares & The Tribe. Założył własne Ariston Roots Reggae Studio ( gdzie zrealizował autorskie płyty  „Great Awakening”, „Great Return”, „Jah Jah Children”, „Reggae dla dzieci” i podwójny album „Humanity & Soul”). Współpracował z Eleni i Paulosem Raptisem oraz prowadził (wraz z ojcem Nicosem i autorskim trio) popularne, poetycko-muzyczne Greckie Koncerty.

Greek Jazz” to projekt, który Ares Chadzinikolau realizuje od 2014 roku. Wtedy ukazała się płyta „Greek Jazz” stanowiąca ciekawą alternatywę dla rodzimej pianistyki jazzowej. Pianista – nie unikając jazzowych i folkowych skojarzeń- bardzo celnie rozgrywał pogodny jazz poddając go często przebojowemu brzmieniu. Pianistyka i muzyczne nastroje Ares Chadzinikolau buduje czerpiąc zarówno ze wielkiej stylistyki jazzu ( Bill Evans, Oscar Peterson), ale poddaje się często także i manierze ”fiesty” i ekwilibrystyce Chicka Corei. Do tego zgrabny, folkowy grecki zaśpiew i specyficzna melodyka Hellady powodują, że „Greek Jazz” jest pomysłem ciekawym, w którym trio pianisty interesująco łączy zarówno grecką tradycję, amerykański folk i współczesny, nowoczesny jazz. Do tego jakiś nastrój słowiańskiej ( chopinowskiej ?) stylistyki i buduje się nowa, muzyczna jakość oraz struktura muzyki z ogromnym ładunkiem emocjonalnych, energią i – co chyba jest atrybutem i greckim i jazzowym- z ludycznym humorem.

Dionizy Piątkowski