AlbumNot Far From Hereto prezentacja nowego kwartetu niemieckiej pianistki Julii Hülsmann, które swe autorskie trio  ( z basistą Marc’em Muellbauerem i perkusistą Heinrichem Köbberlingiem, z którymi gra ponad 17 lat ) poszerzyła do standardowego kwartetu zapraszając berlińskiego saksofonistą Uli Kempendorffa.

Pochodząca z Bonn Julia Hülsmann rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku 11 lat. Pięć lat później założyła pierwszy własny zespół. W 1991 roku przeprowadziła się do Berlina, gdzie została muzykiem Bundesjugendjazzorchestra prowadzonej przez Petera Herbolzheimera. Współpracowała m.in. z Markiem Sinanem i Celine Rudolph. Londyńczyk, basista Marc Muellbauer prowadził wcześniej własny zespół Kaleidoscope. Jest wykładowcą Hans Eisler Academy w Berlinie, a przy tym wszechstronnym muzykiem: z kwartetem Yira Yira wykonuje argentyńskie tango, w formacji United Berlin gra muzykę współczesną. Perkusista Heinrich Köbberling współpracował z takimi muzykami jak Aki Takase i Ernie Watts. Wziął udział w nagraniu około 50 jazzowych płyt. Jako lider wydał w 1997 roku album “Pisces”, na którym zagrali Marc Johnson i Ben Monder. Jak podkreśla niemiecki magazyn Jazzthetic  gra saksofonisty Uli Kempendorffa  doskonale wpasowała się w stylistykę trio dodając jest zarówno muzycznej elastyczności, jak i jazzowej niefrasobliwości” .

Koncepcja muzyki  Julii Hülsmann  oparta jest na (powstałym w 1997 roku) trio, które swoje inspiracje czerpie zarówno z muzyki klasycznej, jazzowej tradycji, jak i popu, opierając  brzmienie na wyrazistych melodiach, w większości autorstwa Hülsmann. Tematy te są niezwykle poetyckie, a przy tym łatwe do zapamiętania. “ W mojej muzyce wszystko koncentruje się wokół melodii. To proste, ale właśnie o to w niej chodzi – wyjaśnia pianistka. Tym razem to każdy muzyk kwartetu wnosi oryginalne kompozycje, a sama Julia Hülsmann wnosi do albumu pięć utworów. Repertuar jest wzbogacony kultową kompozycji This Is Not America”hitu Davida Bowie’ego z lat 80-tych ( wylansowanej m.in. przez Bowie’go, Pata Metheny’ego i Lyle’a Mays’a). Tutaj pojawia się w zgrabnej wersji kwartetowej oraz osobliwej wariacji na fortepian solo. AlbumNot Far From Herezrealizowany został w słynnym, francuskim Studios La Buissonne już w marcu 2019 roku i jest promowany koncertami jubileuszu  ECM Records w ramach festiwalowych gali  m.in. na londyńskim festiwalu jazzowym  oraz Le Flagey w Brukseli.

Dionizy Piątkowski