Legendarny irlandzki bard Van Morrison zadziwia muzyczny świat kolejną odsłoną swojego talentu oraz niezwykłej wprost aktywności koncertowej i nagraniowej. Praktycznie każdego roku do swojej rozległej dyskografii dorzuca kolejny album tworząc ogromna bibliotekę dzisiejszej muzyki folkowej, bluesowej, jazzowej, rhytm’n’bluesowej i tej, która można zwać śmiało „ muzyką Van Morrisona”.

Pochodzący z Irlandii Północnej Van Morrison swoją karierę muzyczną rozpoczął jeszcze w latach 50-ych ubiegłego wieku. Etatowy wręcz laureat prestiżowych nagród ( sześć Grammy Awards), uhonorowany ” Rock n’ Roll Hall of Fame ” oraz ” Songwriters Hall of Fame ” jest dzisiaj jednym z najbardziej wpływowych artystów obecnych czasów. Jego poetycko impresjonistyczne teksty i wyjątkowe połączenie rock n’ rolla z soulem, jazzem i folkiem mają głęboki emocjonalny oddźwięk i uniwersalny przekaz. Albumy ” Astral Weeks ” oraz ” Moondance ” zalicza się do najlepszych płyt wszechczasów.

Three Chords And The Truth” to kilkanaście nowych, oryginalnych kompozycji, które brawurowo oddają „brzmienie Van Morrisona” i ukazują jego talent.To już szósty album (w ciągu zaledwie czterech lat) jaki zrealizował  stąd „Three Chords And The Truth” to także kolejny  dowód, że Van Morrison jest jednym z największych twórców nagrań wszechczasów i kreatorem brzmień i folkowych skojarzeń, które tak znamiennie wylansował kilka dekad temu. „Three Chords And The Truth” rozpoczyna się w pięknym stylu: od „March Winds In February”, płynnej  melodyjce, która zdaje się opadać w strumienie jego słynnych „ Astral Weeks”. Śpiewa o pobycie na Lazurowym Wybrzeżu, „gdzie twoje serce jest czyste”, obserwując pod koniec zimy sugestie wiosny: ciepłą i inspirującą nutę, od której należy rozpocząć album. Piosenką „You Don’t Understand”  wokalista ​​popada w mizantropię, mówiąc „nie możesz ufać ludzkiej naturze”, a w „Early Days” ucieka przed fałszywym światem, w którym „ludzie po prostu wydają się nie mieć duszy”. Ale jest w tyc madrych tekstach i ujmującej muzyce także nawrót do radosnych dźwięków rockabilly. Jego umiejętność odnajdywania muzycznego sukcesu wśród operacji często ponurych jest podsumowana wdzięczną melodią fortepianu i gitary, która rośnie wraz z nim, gdy śpiewa o „spojrzeniu na nowy dzień” podczas  „Dark Night Of The Soul” oraz przebojowego „Up On Broadway”.  Album „Three Chords And The Truth”  został  przygotowany ( wyprodukowany i napisany ) przez Van Morrisona (z wyjątkiem piosenki „ If We Wait for Mountains” przygotowanej wraz  z Donem Blackiem).  W czasie sesji Van Morrison, otoczony grupą znakomitych muzyków powiedział:  „podłączasz się do tego, a bardziej do tego kiedy oni grają. To jak czytanie mnie. Myślę więc, że tego połączenia jest więcej i tak jest ta płyta”.

Dionizy Piątkowski