Zachwyca mnie  John Nementh, harmonijkarz i wokalista z Idaho, amerykańskiej prowincji, który niezwykle barwnie rozwija koncepcje autentycznej, folk-bluesowej stylistyki proponując swoim nowym albumem „Stronger Than Strong” niezwykle ciekawe i znakomite brzmienia „american roots”. Powstała klimatyczna płyta, w której niezwykle zgrabnie połączono i nowe oblicze  amerykańskiej muzyki folkowej, bluesowej i soulowej. Charyzmatyczny wokalista i harmonijkarz zaproponował album, który może okazać się niezwykle ważnym drogowskazem dla „roots americana” kolejnej dekady.

John Nementh – artysta mało w Polsce i Europie znany – dorastał na błotnistych polach ziemniaczanych w Idaho i fascynowały go nowe, ostre dźwięki hip-hopowe  oraz popularne zespoły rockowe. Estetyczny zwrot nastąpił, gdy John Nemeth poznał muzykę legendarnych bluesmanów,  Juniora Wellsa i Buddy’ego Guy’a. Młody muzyk rozkochał się w bluesowej stylistyce, grał na harmonijce i śpiewał w lokalnych zespołach, bywał supportem dla lokalnych gwiazd,  stawał się lokalnym idolem bluesa. Jego autorskie nagrania „The Jack Of Harps”  z 2002 roku oraz  „Come And Get It” z 2004 roku (  z udziałem  kultowego Juniora Watsona) wprowadziły młodego artystę w świat estrady. Przeniósł się do San Francisco, grywał w Anson Funderburgh and the Rockets – zespole Sama Myersa i wchłaniał  modne soulowe oraz funkowe rytmy grane przez popularne formacje z San Francisco i Oakland. Tym samym stał się mentorem ciekawego, lokalnego nurtu „east Bay Grease sound”, co całkowicie nie przekładało się na jego karierę. Dopiero w 2007 roku podpisał kontrakt z bluesową oficyną Blind Pig Records, dla której zrealizował debiutancki album „Magic Touch” (wyprodukowany przez Ansona Funderburgha z udziałem gitarzysty Juniora Watsona). Płyta spotkała się z doskonałym przyjęciem fanów i krytyków a prestiżowy magazyn Living Blues zachwycił się, komplementując artystę rekomendacją, że  „Magic Touch daje nadzieję, że blues przetrwa”. W kolejnym sezonie John Nemeth koncertował wraz z formacjami Elvina Bishopa, z którym nagrał także kilka utworów do nominowanego do nagrody Grammy albumu E.Bishopa „The Blues Rolls On”.

Przełomowe w karierze wokalisty okazały się dwa kolejne albumy dla wytwórni Blind Pig Records: „Love Me Tonight” (2009) oraz „Name The Day” z 2010 roku. Płyty pojawiły się na 6 miejscu słynnej  Billboard Blues Chart, zyskały nominacje Blues Music Award a  John Nementh  zdobył dwie nagrody  Blues Blast Music Awards (  dla najlepszego nowego debiutu) oraz nagrodę Sean Costello Rising Star Award.  Z takim artystycznym dorobkiem oraz rekomendacjami John Nemeth  nagrał dwa koncertowe albumy: „Blues Live” i „Soul Live”. Kolejny album studyjny realizował już w Memphis w stanie Tennessee, gdzie połączył siły z producentem Scottem Bomarem i jego klasycznym zespołem Memphis Soul. Płyta  „Memphis Grease, zestaw klasyki soul-music, opanowała  4 miejsce Billboard Blues Chart, otrzymała laur Best Soul Blues Album a  John Nemeth zdobył nagrodę The Best Male Soul Blues Artist. W 2017 roku  wokalista wydał (we własnej wytwórni Memphis Grease) album „Feelin 'Freaky” (wyprodukowany przez Luthera Dickinsona), przełamując wszelkie bariery stylu i gatunku zestawem z oryginalnymi piosenkami, czerpiącymi z jego silnych wpływów bluesa, rhythm and bluesa ale także stylistyki hip hopu i rock and rolla. John Németh  eksperymentował jeszcze realizując  „The Love Light Orchestra featuring Johna Németha”, ale status wybitnego wokalisty soul-bluesa obligował go do realizacji ciekawego, dziesiątego w dyskografii artysty, albumu „Stronger Than Strong”. Sesję wokalista zrealizował w prestiżowej Nola Blue Records wraz z zespołem The Blue Dreamers, w którym wystąpił 19-letni gitarzysta z Filadelfii, Jon Hay, perkusista Danny Banks i Matt Wilson na basie.

Dionizy Piątkowski