Lekkość ” czyli „ leggerezza ”  może być pojmowana  na wiele sposobów. Najpełniej oddają ją sesja trio Leggerezza, które tworzą wokalistka Olga Mysłowska, Michał Pepol (wiolonczela, looper i preparowany fortepian) oraz Patryk Zakrocki (gitara akustyczna preparowana, lap-steel, moog). Na wyjątkowy język zespołu złożyło się połączenie niezwykle wyrazistych, barokowych wokaliz, delikatnego, a przy tym wyjątkowo charakterystycznego brzmienia preparowanej gitary akustycznej, elektroniki i wiolonczeli.

Pomysł na pozyskanie tego brzmienie zrodził się w 2021 roku od moich solowych eksperymentów nad preparacją gitary akustycznej – wspomina Patryk Zakrocki. Praca z tym nowym instrumentem to był początek i zapalnik do dalszych rozmyślań W związku z „połyskliwym” charakterem nowego brzmienia, zbliżonym bardziej do klawesynu i cytry niż gitary poczułem, że potrzebuję tam jeszcze dźwięków długich i miękko rozpoczynających się, a do tego idealnie nadaje się ludzki głos”. Tak pojawiła wokalistka Olga Mysłowska  a zaraz po niej Michał Pepol. „ Znamy się i współpracujemy razem przy różnych okazjach od lat, dlatego nie musiałem zbyt długo tłumaczyć o co mi chodzi – zdradza istotę sesji gitarzysta. Olga po kilku wskazówkach po prostu wyimprowizowała swoje niesamowite partie wokalne, które we właściwie niezmienionej formie trafiły na płytę. Gdy to było gotowe, myśl o zaproszeniu do składu Michała pojawiła się bardzo naturalnie i jego wielowarstwowe linie wiolonczeli i różnych nietypowych dźwięków idealnie domknęły całość”.

Trio Leggerezza, oprócz oryginalnych rozwiązań brzmieniowych, to też nieprzypadkowa i ważna w kontekście całości warstwa tekstowa, którą stanowią, wybrane przez Olgę Mysłowską, fragmenty twórczości Italo Calvino. „To jeden z moich absolutnie ulubionych pisarzy. To wspaniała, totalna i ambitna, a przy tym lekka i błyskotliwa literatura. Jest w jego stylu coś zwinnego, precyzyjnego i jasnego, a taką właśnie chcieliśmy  robić muzykę. W swoim cyklu wykładów opisywał różne parametry literatury – w tym właśnie lekkość – jako z jednej strony pożądaną, z drugiej jakby niepoważną, traktowaną z pobłażaniem, a przecież tak istotną w komunikacji. Nie wytrzymalibyśmy w świecie samych ciężkich dzieł” – deklaruje Olga Mysłowska. Leggerezza wprowadza zatem ciekawą jakość do oryginalnie zaprogramowanej i skomponowanej muzyki, tworząc z niej zgrabny zestaw  energetycznej, iskrzącej pomysłami struktury. To oryginalna, świeża, a przy tym stonowana, elegancka, ułożona i unikająca nadinterpretacji kreatywnego eksperymentu.

Dionizy Piątkowski